W algach rosnących przy zachodniej linii brzegowej Portugalii stwierdzono setki różnorodnych bakterii morskich. Niektóre z nich posiadają cechy regenerujące ludzki naskórek. - Poddane w laboratorium procesowi wzrostu wytwarzają duże ilości enzymu Q10 stosowanego często w produkcji kremów do pielęgnacji ciała - poinformował Rui Pedrosa, koordynator zespołu badawczego na Politechnice w Leirii.

Reklama

Jak ujawnił naukowiec, zainteresowanie odkryciem dobroczynnego działania alg wykazały już niektóre firmy z europejskiej branży kosmetycznej i farmaceutycznej.

Eksperci przypominają, że dotychczas rosnące na dnie portugalskiego wybrzeża algi nie miały żadnego zastosowania przemysłowego, pomimo, że charakteryzują się działaniem antybakteryjnym.

- Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy studia nad występującymi na naszym wybrzeżu algami nie przypuszczaliśmy, że będą one mogły posłużyć kiedyś do wyrobu kosmetyków, czy leków. Zaskakującym dla nas odkryciem było stwierdzenie w nich bakterii zdolnych hamować rozwój komórek nowotworowych oraz zwiększać skuteczność chemioterapii - stwierdziła Joana Silva z zespołu badawczego w Leirii.

Projekt wykorzystania portugalskich alg do produkcji kosmetyków i leków prowadzony będzie w Leirii do połowy przyszłego roku. Jego całkowity koszt szacowany jest na 3 mln euro.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu