Wiadomości tekstowe i wideo przypominające o korzyściach, jakie niesie porzucenie palenia, zachęcające do walki z nałogiem i wskazujące porady, jak się z nim uporać mogą pomóc zrezygnować z palenia. Naukowcy udowodnili, że osoby otrzymujące na swoje telefony komórkowe esemesowe wsparcie były bardziej zmotywowane, aby zrezygnować z dymka. Ich zdaniem mobilny program wysyłający wiadomości do użytkowników chcących zerwać z niezdrowym trybem życia byłby skutecznym oraz niedrogim wsparciem tradycyjnych metod leczenia nikotynizmu.

Reklama

Taki program przeznaczony dla użytkowników telefonów komórkowych wydaje się być przydatną opcją dla osób chcących rzucić palenie - zapewnia główny badacz, Robyn Whittaker z Narodowego Instytutu Innowacji Zdrowia na Uniwersytecie w Auckland.

Z badań przeprowadzonych na grupie kontrolnej liczącej 9 tys. palaczy wynika, że motywujące esemesy są skuteczne przez okres do 6 miesięcy. Później uzależnieni od nikotyny przestają reagować na wirtualny doping. Program ten przynosi jednak realne efekty, bo w tym czasie większości jego użytkowników jest w stanie ostatecznie zerwać z nałogiem.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

W niektórych krajach wiadomości tekstowe są już wykorzystywane przez służby zdrowia do wysyłania przypomnień o spotkaniach i zachęcania pacjentów do trzymania się programów leczenia. Zdaniem naukowców działalność ta powinna być poszerzona także o wykorzystanie telefonów komórkowych do mobilnej mobilizacji w rzucaniu palenia.

Reklama