Projekt Nowoczesny Len prowadzony jest przez zespół badawczy Zakładu Biochemii Genetycznej Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Jana Szopy-Skórkowskiego. Celem badań jest opracowanie i analiza specjalnych typów lnu o właściwościach leczniczych, z których powstają produkty medyczne i kosmetyczne.

Reklama

Do tej pory naukowcy opracowali opatrunki lniane, które pomagają w gojeniu się ran odpornych na leczenie oraz żele na schorzenia skóry i półprodukty do produkcji leków. - To jest naturalny rozwój naszych prac badawczych nad lnem. Mamy doskonałe rezultaty, nasze opatrunki pomagają ludziom, którzy cierpią na wieloletnie rany i problemy skórne. Okazuje się, że produkty z lnu mają również właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe - powiedział prof. Jan Szopa-Skórkowski.

Nowe odmiany lnu, które powstały dzięki badaniom wrocławskich naukowców, charakteryzują się obecnością związków o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwmiażdżycowych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbakteryjnych. Produkty z nich otrzymywane mogą być wykorzystane w leczeniu stanów zapalnych u ludzi oraz w leczeniu i profilaktyce przeciwzakażeniowej.

Międzynarodowy konkurs Prix Galien nagradza i promuje innowacyjne osiągnięcia w farmacji i medycynie od 1970 r. Fundatorem nagrody był francuski farmaceuta Roland Mehl.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, rzymskiego lekarza greckiego pochodzenia. Nagroda ma charakter prestiżowy i jest traktowana jako odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie farmacji i medycyny.

Reklama

Konkurs o nagrodę Prix Galien odbywa się corocznie w 12 krajach. Rostrzygnięcie polskiej edycji konkursu odbędzie się 20 listopada, podczas gali w Warszawie.