Pomysłodawcą i realizatorem projektu, w ramach którego uruchomiono stronę jest Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr. Stanisława Kurkiewicza. Współpracuje z nią Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Reklama

Jak poinformowała na konferencji prasowej prezes fundacji Małgorzata Zdancewicz, projekt "Antykoncepcja - masz prawo wiedzieć" to akcja mająca na celu przekazanie informacji na temat bezpiecznych zachowań seksualnych i dostępnych metod antykoncepcji, w tym metod rekomendowanych dla nastolatków przez Światową Organizację Zdrowia. Akcja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dodała, że dzięki ZNP do szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy plakatów na temat strony internetowej. Informacja taka ma ponadto trafić do młodzieży przy pomocy komunikatora gadu-gadu w październiku i listopadzie. ZNP przygotował także scenariusz lekcji na temat antykoncepcji, zgodnie z którym w razie wątpliwości młodzi ludzie mają być odsyłani do strony internetowej.

Zdancewicz wyjaśniła, że projekt jest finansowany ze środków unijnych i ma potrwać do końca września przyszłego roku, gdy powstanie raport podsumowujący aktywność użytkowników strony.

Dowiemy się, jakie informacje najbardziej interesowały użytkowników naszej strony; jakich informacji szukali i jakie pytania zadawali najczęściej - wyjaśniła.

Wyraziła nadzieję, że uda się utrzymać stronę internetową także po zakończeniu projektu.

Reklama

Dorota Obidniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreśliła, że obecnie brakuje edukacji seksualnej dla młodzieży. W jej opinii realizowany w szkołach przedmiot wychowanie do życia w rodzinie to jedynie "środek zastępczy", a wiedza tam przekazywana odbiega od standardów rekomendowanych przez WHO.

Strona internetowa może znakomicie wypełnić braki w edukacji seksualnej młodzieży - stwierdziła.

Jeden z ekspertów projektu, ginekolog i seksuolog Tomasz Leonowicz zwrócił uwagę, że inicjacja seksualna dotyczy 80 proc. nastolatków, a brakuje im podstawowej wiedzy na temat antykoncepcji i ryzykownych zachowań seksualnych.

Dodał, że młode osoby jedyną swoją wiedzę czerpią z kolorowych gazet, internetu, gdzie w pierwszej kolejności ukazują się strony zawierające treści pornograficzne oraz patologiczną seksualność oraz od kolegów, czego efektem mogą być nastoletnie ciąże, choroby weneryczne, przypadki przemocy seksualnej.

Jak przekonywał, kierowane do młodzieży programy promujące wstrzemięźliwość seksualną są nieskuteczne, jeżeli chodzi o opóźnienie wieku inicjacji seksualnej. - Bardziej skuteczne w tym zakresie jest edukowanie na temat bezpiecznych zachowań seksualnych oraz antykoncepcji - mówił.

Strona www.ampw.pl zawiera informacje podzielone na trzy zasadnicze bloki tematyczne: uczucia i emocje, antykoncepcja, seks. Odpowiedzi na pytanie kierowane do ekspertów za pośrednictwem strony będą publikowane na stronie głównej na bieżąco, a następnie archiwizowane, aby za pomocą wyszukiwarki można było sięgnąć do ich treści.

Zdancewicz podkreśliła na zakończenie konferencji, że celem akcji nie jest namawianie młodzieży do podejmowania współżycia, ani do żadnej konkretnej metody antykoncepcyjnej, ale do racjonalnych zachowań.