Ponad połowa internautów ryzykuje problemy psychiczne, których może się nabawić śledząc swoich byłych partnerów, donoszą najnowsze badania. Psychologowie podkreślają, że takie rozpamiętywanie przeszłości i nieumiejętność poradzenia sobie z rozpadem związku, może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia psychicznego.

Reklama

Psycholog dr Tara Marshall przyznaje, że w przeszłości takie "szpiegowskie" wybryki stanowiły większe wyzwanie. Można było wypytywać znajomych eks-partnera, wystawać pod domem, jednak najczęściej kończyło się to zebraniem bezużytecznych informacji. To znacznie ułatwiało zdystansowanie się do rozstania i pogodzenie się z sytuacją.

Jednak, jak zauważyli psychologowie, im dłużej pozostajemy wśród znajomych byłego partnera, łatwiej jest nam śledzić poczynania eks, przez co trudniej jest nam pogodzić się z zerwaniem.

Wyniki badań jednoznacznie wskazały, że możliwość wirtualnego kontrolowania byłych partnerów wiązało się z uczuciem większej tęsknoty, pożądania i cierpienia z powodu rozstania - wyjaśnia dr Tara Marshall z Brunel University. - Ogólnie rzecz ujmując, wyniki te sugerują, że śledzenie byłego partnera za pośrednictwem Facebooka może utrudniać proces gojenia ran i rozpoczęcia nowego związku - dodała.