Porywczy i agresywni ludzie zwykle reprezentują zachowanie typu A. To typ osobowości, który charakteryzuje się wysokim poziomem stresu, potrzebą rywalizacji i wrogością wobec innych. Osoby, które mają taką osobowość są ponad dwukrotnie bardziej narażone na udar mózgu. Ryzyko jest tak duże jak w przypadku palenia papierosów - twierdzą naukowcy z San Carlos University Hospital w Madrycie na łamach "Journal of Neurology", o czym donosi "Daily Mail".

Reklama

Hiszpańscy naukowcy doszli do tych wniosków po analizie danych 150 osób, które przeszły udar oraz 300 zdrowych losowo wybranych osób, ale z tego samego obszaru co pacjenci po udarze.

Średnia wieku wszystkich wolontariuszy wynosiła 54 lata. Uczeni badali u nich poziom stresu (objawiający się np. lękiem i depresją), bo uznawany jest od na czynnik ryzyka udaru mózgu.

Natomiast wśród biologicznych czynników ryzyka udaru wymienia się wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu we krwi, cukrzycę. Zaś wśród czynników stylu życia nadużywanie alkoholu i napojów z kofeiną oraz palenie papierosów.

Udar mózgu zabija w Wielkiej Brytanii co roku 67 tysięcy osób, zaś w Polsce około 30 tysięcy.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>