Niemieccy badacze z German Cancer Research Centre w Heidelbergu opublikowali na łamach pisma „Heart” poważne ostrzeżenie dotyczące szkodliwości suplementów diety zawierających wapń. Takie preparaty cieszą się wielką popularnością zwłaszcza wśród osób starszych, które chcą wzmocnić kości i zapobiec ich złamaniom. Niestety, wapń może również wywołać u nich zawał serca – informuje, omawiający wyniki badań, serwis naukowy BBC News.

Reklama

Uczeni przywołują mocne dowody. Przeanalizowali bowiem przypadki 23 980 osób w badaniach, które trwały ponad dekadę. Okazało się, że wśród prawie 16 tysięcy wolontariuszy, którzy nie przyjmowali żadnych suplementów diety, było zaledwie 851 przypadków zawału. Natomiast w grupie pacjentów przyjmujących preparaty zawierające wapń ryzyko ataku serca wynosiło aż 89 procent.

Ale uwaga! Eksperci nie zaprzeczają, że osteoporoza jest poważnym problemem osób starszych (zwłaszcza kobiet) i trzeba dostarczać organizmowi wapń oraz witaminę D. Zalecają jednak konsultację z lekarzem przed zażywaniem suplementów zawierających wapń. Poza tym proponują dietę obfitującą w wapń, bo dostarczanie organizmowi tego składnika mineralnego wraz z pożywieniem jest o wiele zdrowsze i nie wiąże się z ryzykiem zawału serca.

W wapń obfituje m.in. mleko i produkty mleczne oraz zielone warzywa liściaste.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>