Teresa Brodniewicz - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce podkreśla, że 4 procent Polaków chorych na raka bierze udział w takich badaniach. Natomiast w krajach Beneluksu większość pacjentów onkologicznych ma dostęp do eksperymentalnego leczenia.

Reklama

Hanna Milczarek z Federacji Pacjentów Polskich przyznaje, że większość chorych decyduje się na udział w badaniach klinicznych, kiedy zawodzą dostępne metody leczenia. Jednak w naszym kraju brakuje rzetelnej informacji dotyczącej zasad kwalifikacji, korzyści i zagrożeń dla pacjentów.

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. W 2011 roku prowadzono w naszym kraju 500 badań klinicznych, w których uczestniczyło ponad 40 tysięcy pacjentów. W ubiegłym roku zarejestrowano 420 badań z udziałem 33 tysięcy chorych.

W całej Europie o jedną czwarta w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się liczba badań klinicznych. Koncernom farmaceutycznym bardziej opłaca się testować eksperymentalne terapie w Ameryce Południowej czy krajach azjatyckich.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.badaniaklinicznewpolsce.pl