Estrogen, żeński hormon - to on jest odpowiedzialny za prawidłowe wydzielanie śluzu, a tym samym odpowiednie nawilżenie pochwy. Kobiecy mózg, w sytuacji podniecenia, wysyła bodźce, które wywołują wydzielanie śluzu przez ścianki pochwy. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy dochodzi do zaburzeń w produkcji estrogenu. Przyczyn może być kilka.

Reklama


Na suchość pochwy najczęściej narzekają kobiet w okresie menopauzy. Wówczas jajniki pań przestają produkować estrogen, przez co pochwa nie jest odpowiednio nawilżona. Podobne objawy mogą pojawić się także w przypadku ciąży lub karmienia. Zaburzenia w wydzielaniu estrogenu mogą być także związane z problemami wynikającymi z zahamowań. Wywołany np. negatywnymi doświadczeniami z przeszłości brak podniecenia także może powodować suchość pochwy.

Inne przyczyny to np. przemęczenie, silny stres, zaburzenie flory bakteryjnej związane z przyjmowaniem leków antyalergicznych. Nieodpowiednie nawilżenie pochwy może być także skutkiem ubocznym leków stosowanych podczas nietrzymania moczu oraz stosowanych w leczeniu mięśniaków. Podobne skutki może mieć także stosowanie nieodpowiednich tabletek antykoncepcyjnych.

Co robić? Z problemem suchości pochwy warto zwrócić się do ginekologa. Jeżeli lekarz nie stwierdzi przyczyn o podłożu chorobowym, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie powszechnie dostępnych lubrykantów.

Lubrykant jest delikatnym w dotyku płynem, dającym odpowiedni poślizg partnerom podczas stosunku. Odpowiednio dobrany całkowicie niweluje dolegliwości wynikające z suchości pochwy - tłumaczy Robert Strzelecki z salonu erotycznego Refform Fetish Store.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Istnieją trzy podstawowe rodzaje lubrykantów: wykonane na bazie wody, z silikonu, z olejów/tłuszczy (lubrykant tłuszczowy) oraz wykonane z gliceryny. Lubrykanty glizerynowe zdecydowanie odradzam. Ze względu na swoją konsystencję, trudno się je wypłukuje co sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju infekcji. W przypadku doboru właściwego lubrykantu ważne jest, by nie zawierały parabenów (środków konserwujących). Najlepszymi lubrykantami są te wyprodukowane na bazie wody. Są bezwonne, bezbarwne, bezpieczne. Także dla alergików - radzi Robert Strzelecki z Refform Fetish Store.