Portal został uruchomiony przez Canadian Institute for Health Information (CIHI). To niezależna instytucja badawcza, której działalność jest finansowana przez rząd federalny i rządy prowincji. Zadaniem CIHI jest poprawa kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej.

Reklama

Sprawdzanie jakości szpitali odbywa się na podstawie 21 wskaźników skuteczności opieki szpitalnej oraz dziewięciu wskaźników finansowych. Wśród kryteriów są m.in. wskaźnik śmiertelności po udarach, współczynnik ponownych przyjęć do szpitala po atakach serca i udarach, a także po operacjach wymiany stawu biodrowego, jak również koszty administracyjne.

Na przykład, dane CIHI o śmiertelności w ciągu pięciu dni po poważnych operacjach wskazują, że w dużych szpitalach odsetek zgonów wynosił w latach 2010-2011 od 2,2 do 16,5 na 1000 operacji. Porównanie wskaźnika dotyczącego ponownej hospitalizacji po ostrych zawałach serca pozwala stwierdzić, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba ponownych przyjęć do szpitala chorych po zawale spadła o 11 procent. Dla osób poddających się planowym zabiegom, takim jak wymiana stawu biodrowego ważne jest, że zarówno w małych jak i dużych szpitalach spadła liczba koniecznych ponownych hospitalizacji po takich operacjach średnio z 3,9 proc. do 3,4 proc.

Szpitale na kanadyjskim portalu można porównywać w grupach podmiotów o podobnej wielkości. Internetowa wyszukiwarka została ustawiona właśnie w ten sposób, by porównania miały sens.

Kierownictwo szpitali podkreśla, że umieszczenie w porównywarce małych placówek - a takich jest prawie 60 proc. wśród kanadyjskich szpitali - jest bardzo ważne. Pozwala bowiem na uzyskanie rzetelnej informacji o jakości świadczonych usług, porównanie z innymi i zobaczenie, co można poprawić. Prawniczka Natalie Mehra wskazała, komentując w publicznej telewizji CBC nowe internetowe narzędzie, że jeśli jakiś szpital znajdzie się wśród najgorszych, zmobilizuje to kierownictwo placówki do zmian.

Z pewnością poprawić można jeszcze wiele, jak wykazał niedawny reportaż CBC o brudzie w kanadyjskich szpitalach. Danych o zakażeniach szpitalnych na nowym portalu jeszcze nie ma. Wiadomo natomiast, że w przyszłości będą na nim dostępne statystyki o liczbie godzin poświęcanych pacjentom w stosunku do ogólnej liczby godzin pracy w szpitalach.