Amerykańscy uczeni postanowili sprawdzić, jak brak snu i kłopoty z zasypianiem wpływają na relacje damsko-męskie. A dokładnie – na kondycję małżeństw. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu zaprosili do badań 32 pary w średnim wieku 32 lat. Przez 10 dni badali zależność długości snu i kontaktów między małżonkami. Okazało się, że problemy ze snem mają największy wpływ na nastrój i kondycję psychiczną kobiet.

Reklama

Badane pary miały za zadanie opisywać w specjalnych dziennikach, jak układają się ich relacje z partnerem. Zaznaczali, kiedy czuli się wspierani, kiedy czuli się rozumiani, kiedy się kłócili bądź spierali, a kiedy byli krytykowani.

Okazało się, że panie, które miały kłopoty z zasypianiem i które spały krótko, przerywanym snem, miały zdecydowanie gorszy nastrój następnego dnia niż panie, które spały dobrze. Co więcej, fatalny nastrój niewyspanej kobiety rzutował na relacje z mężem. Oboje partnerzy zgłaszali problemy w relacjach małżeńskich. Co ciekawe, długość snu mężczyzny nie rzutowała na kontakty między małżonkami. Z tego naukowcy wysnuwają wniosek, że sekretem udanego związku jest wyspana żona.

Zobacz także: Zarwałeś noc? Utyjesz! >>>