Ewa Kopacz w liście do pielęgniarek i położnych złożyła im też życzenia.
W Polsce pracuje około 200 tys. pielęgniarek i położnych. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych to największa organizacja związkowa, która zrzesza około 80 tys. pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.
Szefowa OZZPiP Dorota Gardias podkreśla w liście opublikowanym na stronie związku, że ostatnie lata wskazują, iż praca pielęgniarek może przynosić "satysfakcję nie tylko osobistą, ale także materialną". "Związek dokładać będzie w dalszym ciągu wszelkich starań dla poprawy warunków pracy naszej grupy zawodowej. Życzmy zatem sobie wzajemnie powodzenia i zadowolenia w wykonywanej pracy" - pisze szefowa OZZPiP.
Wśród najważniejszych problemów swojego środowiska pielęgniarki wymieniają zbyt niskie zarobki oraz zbyt małą liczbę sióstr. W ostatnich miesiącach OZZPiP domagał się wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Pielęgniarki z OZZPiP przez dziewięć dni prowadziły w tej sprawie protest w Sejmie. W ich ocenie zatrudnienie na kontraktach to więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki obawiają się, że szukając oszczędności, dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia. Związek nie przekonał jednak Ministerstwa Zdrowia do przyjęcia takiego rozwiązania. Zdaniem MZ zakaz zatrudniania na kontraktach byłby niezgodny z konstytucją.
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (PTP) podkreśla w komunikacie wydanym z okazji święta pielęgniarek, że odgrywają one znaczącą rolę w działaniach na rzecz równego dostępu do opieki medycznej m.in. poprzez prowadzenie edukacji i kampanii informacyjnych.
W ocenie Towarzystwa ważnym elementem działalności pielęgniarek jest wpływanie na politykę zdrowotną oraz działania dotyczące dostępu np. do zdrowej żywności w szkole i miejscu pracy; zapewnienie informacji o dostępie do usług zdrowotnych, takich jak poradnictwo żywieniowe lub kontrola ciśnienia krwi; zachęcanie do działań na rzecz zdrowego środowiska oraz do zapewnianie udogodnień dla aktywności fizycznej.
"Przede wszystkim jednak pielęgniarki w swojej codziennej praktyce przestrzegają zasady zakazu dyskryminacji pacjentów w dostępie do opieki medycznej" - przypomina PTP.