Kampania ma pokazać, że badanie w kierunku HIV to coś zupełnie naturalnego i trwa tyle, co "wypicie kawy na Chmielnej". Ma też pomóc w przełamywaniu pokutującego wciąż stereotypu, że problem HIV/AIDS nie dotyczy "normalnych ludzi".
"Miałam już dosyć ponurych plakatów, smutnych ludzi i negatywnych przekazów, które w Polsce zawsze towarzyszą akcjom związanym z HIV/AIDS. Wymyśliłam sobie, że tym razem do badań powinni zachęcać zwykli, zadowoleni z życia ludzie, którzy pokażą, że testowanie się jest czymś zupełnie normalnym, dbaniem o siebie i swoich bliskich i takich warszawiaków postanowiłam sfotografować" - tłumaczy pomysłodawczyni kampanii Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS (SKA).
Przewodnicząca SKA Grażyna Konieczny podkreśla, że "Projekt Test" jest pierwszą w Polsce kampanią dotycząca testowania w kierunku HIV. "Nadal w Polsce zbyt mało osób się testuje, nadal zbyt wiele osób dowiaduje się o swoim zakażeniu bardzo późno, już na etapie zakażenia objawowego. Tym bardziej kampania zachęcająca do testowania, w dodatku tak pięknie pomyślana, mnie cieszy" - powiedziała.
Jedną z twarzy kampanii jest dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Institute Kasia Malinowska-Sempruch. "Kampania jest ważna, bo jest odpowiedzią na istotny problem w Polsce - zbyt małą ilość wykonywanych testów. A jeśli ludzie się nie testują, to nie wiemy, kto jest zakażony i wszelkie działania prewencyjne planowane są po omacku, więc ich skuteczność jest wątpliwa" - tłumaczy.
W środę o godz. 17.00 w filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny SKWER (na Skwerze Hoovera) w ramach kampanii zostanie otwarta wystawa zdjęć "Projekt Test". Wystawa będzie przedstawiała fotografie warszawiaków, którzy wystąpili w kampanii. Każda fotografia została opatrzona hasłem charakteryzującym testowanie - "anonimowo", "szybko", "bezpiecznie", "za darmo", "razem", "dla Ciebie", "dla mnie".
Kolejne wydarzenia związane z kampanią to "Noc Czerwonej Kokardy", która odbędzie się 3 grudnia w warszawskim Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat - początek o godz. 21.00. Podczas imprezy będzie można dowiedzieć się wszystkiego o testowaniu się na HIV oraz innych ważnych kwestiach dotyczących HIV/AIDS. Każda zainteresowana osoba będzie mogła nie tylko porozmawiać ze specjalistą, ale również otrzymać pakiet materiałów edukacyjnych i profilaktycznych.
"Ale przede wszystkim zależy nam aby podczas tych wszystkich wydarzeń namówić jak najwięcej osób na przyjście na V Warszawskie Dni Testowania na HIV (WDT). Testujemy od poniedziałku do czwartku w godz. 16-19.30, w piątki w godz. 12-15.30, a we wszystkie grudniowe soboty w godz. 10-18 w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD) przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie - bezpłatnie i anonimowo" - zaprasza Agata Kwiatkowska.
Od 1985 r., który uważany jest za początek epidemii HIV/AIDS do 30 kwietnia br. w Polsce odnotowano 12 893 zakażonych, w tym co najmniej 5 637 w związku z używaniem narkotyków. 2 353 osób zachorowało na AIDS, a 1 023 chorych zmarło.
Społeczny Komitet ds. AIDS działa od 1993 r., tematyką HIV/AIDS zajmuje się wszechstronnie: szkoli, uczy, pomaga i testuje. Partnerami kampanii są m.in. Miasto Stołeczne Warszawa, Krajowe Centrum ds. AIDS, Open Society Institute (Global Drug Policy Program).