Nikotyna w walce z nikotyną? Jak leczyć uzależnienie od papierosów

X

Ważne, że chcesz rzucić palenie. Dorze, gdy masz silną wolę i opracowany plan działania. Niekiedy jednak samo nastawienie psychiczne jest niewystarczające i do skutecznego pożegnania z nałogiem potrzebne są jeszcze leki.

Apteki są bogato zaopatrzone w środki pomagające rzucić palenie. Możesz więc zdecydować się na plastry, tabletki bądź gumy do żucia zawierające nikotynę. Tak, tak, nikotynę! Spokojnie, jeśli będziesz postępował zgodnie z zaleceniami producenta, jakie są zamieszczone na opakowaniach bądź ulotkach dołączonych do produktów, nic ci nie grozi. Wręcz przeciwnie. Nikotyna, przyjmowana w kontrolowanych, niewielkich i zmniejszających się dawkach, pomaga pokonać nałóg.

Jak to działa? Otóż po odstawieniu papierosów, palacz odczuwa brak nikotyny - substancji, która silnie uzależnia. Głód nikotynowy jest najczęściej tak wielki, że nie sposób opanować go inaczej, niż zapalając papierosa. Jeśli jednak po rzuceniu palenia dostarczysz organizmowi małą dawkę nikotyny w postaci np. gumy do żucia, będzie mógł stopniowo przyzwyczaić się do jej braku.

Co ważne, dzięki tym środkom nie tylko będziesz odczuwał mniejsze objawy zespołu abstynenckiego, ale zwiększasz szanse na pokonanie nałogu. Badania pokazują, że zastosowanie takiej nikotynowej terapii zastępczej potrajasz twoje szanse, że tym razem pożegnasz się z papierosami na dobre.

Na rynku dostępne są również leki na receptę, które pomagają przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny. Zapytaj o nie swoje lekarza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~i tyle
   2013-06-08 06:55
   Nie chcesz palić to nie zaczynaj
  • ~andrzej
   2013-06-08 07:29
   Pic na wodę z tą terapią zastępczą. Jestem właśnie na etapie rzucania palenia - nie palę od poniedziałku. Kupiłem sobie Niquitin Mini bardziej z ciekawości no i żeby w razie czego mieć pod ręką jakiś środek, który w sytuacji podbramkowej uratuje mi tyłek. No i co się okazało? Zużyłem 4 tabletki z opakowania, reszta stoi nietknięta. Sam doszedłem do wniosku, że jeśli mam odstawić nikotynę to muszę chwilę pocierpieć, oszukiwanie się nie jest dla mnie dobrym rozwiązaniem. Kupujesz Niquitin, firma na Tobie zarabia, Tobie się wydaje, że rzucasz (a tak naprawdę tylko czekasz aż tabletka/plaster przestanie działać). Nie ma to sensu. Zmiana przyzwyczajeń kosztuje nieco wysiłku i taka jest prawda. Tylko i wyłącznie silna wola jest w stanie pomóc - nie tabletki. A ludzie to by tak chcieli bezstresowo i bez kosztów... Nie da się. BTW paliłem koło 14 lat, trzymajcie kciuki! :)
  • ~der
   2013-06-08 09:25
   Nie palę od grudnia i wciąż mam ochotę na papierosa.Słyszałem od byłych palaczy,że tak jest przez rok.Szarpało mną po rzuceniu palenia przez 3 dni i noce,potem już na luzie.Po czterdziestu latach palenia dowiedziałem się jak wspaniale smakuje jedzenie,już nie wyglądam jak chudy patyk i odstawiłem leki nasenne,śpię jak dziecko i w dzień i w nocy.Znajomi palacze mi zazdroszczą i mówią,że wyglądam teraz młodziej o kilka ładnych lat.Nigdy już nie wrócę do palenia na 100%.Rate za samochód płacę 550zł dokładnie tyle ile wydawałem na fajki.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.