W przypadku osób starszych z padaczką występuje większe ryzyko śmierci po zakażeniu SARS-CoV-2, niż u innych seniorów - wynika z badania przeprowadzonego przez pracowników naukowych szpitala w Maladze i miejscowego Instytutu Badań Biomedycznych (Ibima). O wnioskach informuje dziennik “El Mundo".

Reklama

Jak wyjaśnił szef zespołu badawczego Pablo Cabezudo, epilepsja jest czynnikiem sprzyjającym zgonowi na Covid-19, szczególnie kiedy pacjent jest w starszym wieku i ma wysokie nadciśnienie tętnicze, czyli objaw typowy dla osób chorujących na padaczkę.

- Wielu spośród zmarłych z powodu Covid-19 pacjentów, u których jednocześnie występowała epilepsja, miało poważne zmiany w mózgu - dodał Pablo Cabezudo.

Hiszpański zespół neurologów i reumatologów zanegował jednocześnie sugestię, że do większej podatności na śmierć z powodu Covid-19 u seniorów z epilepsją mogły przyczynić się podawane im leki antypadaczkowe.

W najbliższych miesiącach badacze będą szukali dowodów na potwierdzenie tezy, iż padaczka może wpływać też na częstsze zachorowania na Covid-19. Pierwsze wnioski dotyczące tej zależności opublikowano już w piśmie naukowym "Neurology".

Od marca, kiedy rozpoczęto badanie wpływu Covid-19 na pacjentów z epilepsją, zespół ze szpitala w Maladze przebadał ponad 200 osób cierpiących na padaczkę.