W najbliższą środę 29 stycznia NFZ organizuje kolejną „Środę z Profilaktyką”, tym razem poświęconą aktywności fizycznej. Chce zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywają ćwiczenia, zarówno w profilaktyce chorób, ale również w ich leczeniu.

Reklama

Eksperci NFZ przypominają, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, pomaga w walce z cukrzycą typu 2, otyłością i depresją. Obniża też prawdopodobieństwo złamania m.in. szyjki kości udowej czy kręgosłupa. Ma też bezpośredni wpływ na profilaktykę nowotworową. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, szyjki macicy czy piersi, szczególnie w okresie menopauzy.

Równocześnie eksperci NFZ zachęcają, szczególnie tych, którzy nie są odpowiednio zmotywowani albo po prostu nie wiedzą, jak zacząć przygodę ze sportem do odwiedzin w placówkach NFZ. Najbliższa środa poświęcona będzie właśnie aktywności fizycznej. Można będzie spotkać się z trenerami personalnymi, skonsultować z ekspertami w dziedzinie fizjoterapii, otrzymać materiały edukacyjne, przeprowadzić analizę składu ciała, obliczyć wskaźnik BMI (Body Mass Index) oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze.

- W każdym oddziale wojewódzkim są zapraszani eksperci. W tym wydarzeniu akurat będą brali udział trenerzy fitness, rehabilitanci, konsultacji. Zwrócimy uwagę w szczególności na profilaktykę - zapowiedziała środowe spotkanie Małgorzata Skulska z Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ.