Kane Tanaka urodziła się 2 stycznia 1903 roku, czyli w roku, kiedy bracia Wright zbudowali swój pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym – podaje agencja Kyodo.

Reklama

Tanaka przyszła na świat w prefekturze Fukuoka jako siódme dziecko wśród dziewięciorga rodzeństwa. Wżeniła się w rodzinę handlarzy ryżu. Hideo Tanakę poślubiła w roku 1922, dając mu czworo dzieci; jedno dziecko Tanakowie adoptowali. Według jej krewnego seniorka ma pięcioro wnuków i ośmioro prawnuków.

Według Księgi rekordów Guinnessa pani Tanaka zwykle wstaje o godz. 6 rano, a po południu często powtarza matematykę. Jedną z jej ulubionych rozrywek jest gra planszowa Othello, w którą często wygrywa z pracownikami domu opieki, gdzie obecnie przebywa.

Pytana, co było najszczęśliwszą chwilą w jej życiu, odpowiada: – Teraz.

Po śmierci w lipcu ubiegłym roku 117-letniej Japonki Chiyo Miyako próbowano ustalić, kto jest najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie. Wciąż trwa ustalanie, kto jest najstarszym mężczyzną po śmierci w styczniu br. Japończyka Masazo Nonaki, który dożył 113 lat.

Japonia stoi na czele państw na świecie pod względem długowieczności swoich mieszkańców i bije pod tym względem wszelkie rekordy. W kraju tym żyje obecnie blisko 70 tysięcy stulatków, z których zdecydowana większość (88,1 proc.) to kobiety – informowało jesienią ubiegłego roku japońskie ministerstwo zdrowia. W 2017 roku średnia długość życia w Japonii wyniosła 87,2 lat dla kobiet i 81 dla mężczyzn.

Jiroemon Kimura, Japończyk, który zmarł w 2013 roku w wieku 116 lat i 54 dni, został uznany za najdłużej żyjącego mężczyznę w historii Księgi rekordów Guinnessa.

Najstarszą zanotowaną osobą i najstarszą kobietą na świecie była Francuzka Jeanne Louise Calment, która zmarła w 1997 roku, przeżywszy 122 lata i 164 dni.

Reklama