Czym jest choroba Alzheimera?

Reklama

Choroba Alzheimera przyczynia się do szybkiej degradacji komórek mózgowych. Atakowane są neurony odpowiedzialne za procesy poznawcze oraz pamięciowe.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, co stoi za rozwojem choroby Alzheimera. Mogą to być zmiany genetyczne. Duże znaczenie ma również wiek pacjenta (połowa osób, która ukończyła 80. rok życia choruje na Alzheimera). Ponadto znacznie częściej na tę chorobę zapadają ludzie unikający kontaktów towarzyskich. Okazuje się również, że istotną rolę może tu odgrywać edukacja – w grupie chorych przeważają osoby z niższym wykształceniem. Czynnikiem, który może wywoływać Alzheimera jest też kontakt z substancjami toksycznymi.

Jak objawia się choroba Alzheimera?

Przebieg choroby Alzheimera można podzielić na cztery fazy: początkową, wczesną, umiarkowaną, a na końcu zaawansowaną.

Reklama

Faza początkowa charakteryzuje się zaburzeniami pamięci krótkotrwałej – pacjent zaczyna zapominać o pewnych drobiazgach. Zostawia klucze w mieszkaniu, nie pamięta ważnego numeru telefonu, wypadają mu z głowy nazwiska i daty. Zachowanie takie często jest lekceważone, tłumaczone wiekiem i zwykłym zapominalstwem, które może przecież zdarzyć się każdemu. Oprócz tego osoba chora może mieć problemy ze sprawnym prowadzeniem konwersacji. Ciągle dopytuje o te same szczegóły, powraca do nieaktualnego już tematu. Pacjent może też mieć trudności w podjęciu decyzji, kłopoty z koncentracją, obniżone samopoczucie, a nawet stany depresyjne.

Reklama

Faza wczesna to nasilenie objawów, które pojawiły się w fazie początkowej. Czynności dnia codziennego, których wykonanie do tej pory nie sprawiało żadnych trudności, stają się bardzo problematyczne. Kłopoty pojawiają się przy robieniu zakupów czy prowadzeniu samochodu, a także wykonywaniu wielu innych czynności, które wymagają pewnej precyzji.

Umiarkowana faza tej choroby wiąże się z wahaniem nastroju. Ponadto pojawiają się poważne zaburzenia pamięci. Pacjent nie potrafi przypomnieć sobie ważnych chwil ze swojego życia, nie poznaje twarzy – nawet bliskich osób. Coraz częściej zdarzają mu się napady złości (sprawdź, jak można poradzić sobie ze złością: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-ze-zloscia). Kontrolowanie emocji sprawia mu dużą trudność. Na tym etapie nie może on już samodzielnie funkcjonować – potrzebna jest nieustanna pomoc.

Chory, który przechodzi zaawansowany etap Alzheimera, praktycznie nic nie pamięta – zapomina nawet o wykonaniu podstawowych czynności, np. o zjedzeniu posiłku. Nie odróżnia dnia od nocy, podobnie jest z porami roku. Ma problemy ze snem. Pojawiają się u niego kłopoty z poruszaniem, bywa nawet, że nie może chodzić. Ponadto chory może wypowiedzieć tylko kilka pojedynczych słów, a nawet całkowicie nie może mówić. W tej fazie nawiązanie kontaktu z pacjentem jest niezwykle trudne.

Czy chorobę Alzheimera można wyleczyć?

Medycyna nie znalazła jeszcze leku czy terapii, które mogłyby zahamować proces zmian związanych z rozwojem tej choroby (dowiedz się, jak można zapobiegać chorobie Alzheimera: https://portal.abczdrowie.pl/5-sposobow-aby-uniknac-alzheimera). Alzheimer jest nieuleczalny i niestety prowadzi do śmierci pacjenta. Obecnie stosuje się jedynie leczenie objawowe, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z tą chorobą.