Dlaczego aktywność seksualna u seniorów wygasa?

Wydawałoby się, że jedyna i słuszna odpowiedź na to pytanie brzmi: wiek. Nie jest to jednak takie proste. Powody ustania aktywności seksualnej sięgają znacznie głębiej.

Mężczyźni tracą zainteresowanie seksem przez przemęczenie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Powodem jest również zbyt duże skupienie na pracy zawodowej – rozwój kariery staje się ważniejszy niż życie rodzinne. Nie bez znaczenia jest również dieta. Jeśli mężczyzna przez całe życie nie dbał o siebie, spożywał dużo tłustych produktów, cukrów, nie szczędził sobie alkoholu, to w podeszłym wieku jego aktywność seksualna wygaśnie. Panowie tracą zainteresowanie fizycznym zbliżeniem również przez choroby, które przechodzą, np. cukrzycę, a także przyjmowanie leków obniżających libido. Zdarza się, że mężczyzna nie ma ochoty na kontakt seksualny, ponieważ odczuwa monotonię, jest znudzony partnerką. Jeśli dodatkowo żona przechodzi jakąś chorobę, ma problemy psychiczne, wówczas seks przestaje być atrakcyjny.

Dojrzała kobieta nie jest zainteresowana współżyciem przez zachwianie równowagi hormonalnej. Panie, które ukończyły 50. rok życia, przeżywają menopauzę, czyli ustanie funkcji prokreacyjnych (dowiedz się, co pomaga przy menopauzie: https://portal.abczdrowie.pl/soja-a-menopauza). Wiąże się to z występowaniem wielu nieprzyjemnych objawów, są to m.in. wahania nastroju, potliwość, uderzenia gorąca, suchość pochwy, spadek libido. Często przez trudności związane z przeżywaniem tego czasu, kobiety postanawiają rzadziej uprawiać seks. Bardzo duży wpływ na jakość życia seksualnego ma u kobiety sytuacja w związku. Jeśli pojawiają się problemy i kłótnie, oziębłość ze strony partnera, brak akceptacji, to kontakty seksualne przestają sprawiać przyjemność. Nie zapominajmy też o tym, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Wygaśnięcie aktywności seksualnej u pań może być spowodowane po prostu brakiem partnera.

Bardzo duże znaczenie dla seniorów – zarówno pań, jak i panów – ma regularność uprawiania stosunków seksualnych. Długie przerwy w kontaktach intymnych nie sprzyjają poprawie jakości życia seksualnego. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, seniorzy powinni uprawiać seks bardzo często, nawet codziennie.

Dlaczego seniorzy powinni uprawiać seks?

Aktywne życie seksualne bardzo dobrze wpływa na zdrowie seniorów. Badania udowodniły nawet, że seks może działać przeciwbólowo – stosunek przynosi efekt podobny do zażycia 2 tabletek aspiryny. To nie wszystko. Seks w podeszłym wieku chroni przed nowotworami, np. rakiem prostaty i rakiem piersi (więcej informacji na temat raka prostaty można znaleźć na stronie:https://portal.abczdrowie.pl/rak-prostaty). Oprócz tego poprawia funkcjonowanie układu krążenia i wzmacnia odporność.

Współżycie z partnerem to również forma aktywności fizycznej. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie, poprawia się wytrzymałość. Ponadto seks jest bardzo dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Regularne uprawianie seksu poprawia samopoczucie. Osoby, które nie zrezygnowały ze współżycia ze swoim partnerem są po prostu szczęśliwsze. Seks wzmacnia też poczucie bliskości ze współmałżonkiem.

W przypadku jakichkolwiek problemów z aktywnością seksualną (np. przy zaburzeniach erekcji, suchości pochwy), warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, np. seksuologa. Nie zapominajmy jednak, by rozmawiać z partnerem o swoich oczekiwaniach i pragnieniach.