Co to jest andropauza?

Andropauza to okres w życiu mężczyzny związany z występowaniem zmian hormonalnych. Wówczas spada w jego organizmie ilość androgenów i pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości somatyczne, psychiczne i seksualne. Zmiany te występują najczęściej u mężczyzn w przedziale wiekowym 40–50 lat.

Reklama

Andropauza nazywana jest często „męską menopauzą” lub „męskim klimakterium”. Przeżywanie przekwitania różni się jednak u kobiet i mężczyzn. Zmiany w kobiecych organizmach możemy określić jako definitywne: kończy się miesiączkowanie, więc funkcje rozrodcze zanikają. U mężczyzn proces ten nie jest tak gwałtowny. Po ukończeniu 30. roku życia poziom testosteronu w organizmie mężczyzny systematycznie się obniża. Nie są to jednak spadki gwałtowne – około 1% w ciągu roku. Dlatego andropauza tak naprawdę niczego nie kończy, nie oznacza ona niepłodności (chociaż w skrajnych przypadkach może prowadzić do impotencji). Wiąże się raczej z obniżeniem i upośledzeniem sprawności seksualnej.

Proces męskiego przekwitania może zostać przyspieszony przez niezdrowy tryb życia: brak aktywności fizycznej, nałogi, dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce. Nie bez znaczenia jest również występowanie chorób, takich jak cukrzyca i miażdżyca (więcej informacji na temat miażdżycy można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uchronic-sie-przed-miazdzyca). Jeśli mężczyzna zastanawia się, czy powinien obawiać się andropauzy, powinien obserwować swojego ojca. Dolegliwości i czas wystąpienia przekwitania mogą być bowiem dziedziczne.

Reklama

Objawy andropauzy

Andropauza u mężczyzn uwidacznia się przede wszystkim obniżeniem sprawności seksualnej. U panów zaczynają występować problemy z wytryskiem, spada libido, seks nie sprawia już takiej przyjemności. Oprócz tego mężczyzna coraz częściej narzeka na dolegliwości bólowe – szczególnie w okolicach kręgosłupa. Podobnie jak u kobiet przechodzących menopauzę, pojawiają się uderzenia gorąca i palpitacje serca, zwiększa się potliwość. Ponadto występują zaburzenia apetytu oraz kłopoty ze snem. To jednak nie wszystko. Mężczyzna przechodzący andropauzę jest drażliwy, ma obniżone samopoczucie i odczuwa większe osłabienie. Niektórzy panowie popadają w depresję. Trudno jest im się skupić na jednej czynności, nie są w stanie zapamiętywać tylu informacji, co wcześniej.

Charakterystyczne dla andropauzy jest również zmniejszenie masy mięśniowej i kostnej. Jednocześnie pojawia się otyłość brzuszna. U niektórych panów diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze (sprawdź, czy nadciśnienie tętnicze może przyczyniać się do impotencji: https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze-a-impotencja).

Reklama

Jak pomóc sobie przy andropauzie?

Jeśli dolegliwości związane z andropauzą znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz może zalecić terapię hormonalną.

Aby złagodzić przykre objawy andropauzy, należy zmienić dotychczasowy tryb życia. Przede wszystkim trzeba porzucić używki – papierosy i alkohol. Warto też „odchudzić” swój codzienny jadłospis. Tłuste potrawy niech goszczą na stole jak najrzadziej. Nie można zapominać o regularnej aktywności. Ruch na świeżym powietrzu z pewnością złagodzi nieprzyjemne symptomy.