Wykonane kilka lat temu badania były jednymi z pierwszych w tej dziedzinie. Naukowcy ze Szpitala Generalnego Massachusetts badali 16 ludzi, którzy medytowali po pół godziny dziennie przez osiem tygodni. Zdjęcia zrobione dzięki rezonansowi magnetycznemu wykazały, że kilka struktur w ich mózgach zmieniło się. - Skurczyło się na przykład ciało migdałowate, które odpowiada za stres. Im mniejsze stawało się ciało migdałowate, tym mniej stresu zgłaszali badani - tłumaczy IAR Sara Lazar.

Reklama

Zmiany w innych strukturach wykazały, że ludzie doświadczali także mniej zmartwień i mieli więcej zrozumienia dla innych.
Wyniki nowszych badań, opublikowanych w tym roku w specjalistycznym piśmie „Frontiers in Aging Neuroscience”, wskazują, że medytacja i joga dobrze wpływają na osoby starsze, bo pozwalają dłużej utrzymać wysoki iloraz inteligencji.

Sceptycy mówią, że to bardzo odważne wnioski i że powinny je uwiarygodnić kolejne badania. Sama Sara Lazar chciałaby sprawdzić, czy podobny efekt do medytacji daje modlitwa.