Badania naukowe dowodzą, że seniorzy uprawiający sport cieszą się zdrowiem, bystrym umysłem i żyją dłużej. Wśród aktywności fizycznych na miarę osób w podeszłym wieku wymienia się spacery, a w szczególności nordic walking.
- Nordic walking angażuje więcej grup mięśniowych aniżeli typowy marsz, ponieważ w większym stopniu angażuje mięśnie obręczy barkowej - tłumaczy dr Piotr Dominiak, specjalista fizjoterapii, ekspert portalu abcZdrowie.pl.

Reklama

Nordic walking to coś więcej niż zwykły spacer. Polecany jest zwłaszcza pacjentom z nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Choć podczas spaceru z kijkami zaangażowanych jest wiele grup mięśniowych, obciążenie organizmu jest zazwyczaj na małym lub umiarkowanym poziomie. Ważne, by dostosować trasę marszu, tempo i częstotliwości. Osobom zdrowym, które chcą obniżyć ciśnienie krwi do optymalnego (120/80 mm Hg), poleca się nordic walking trzy razy w tygodniu po pół godziny, tak by tętno nie przekraczało 130 uderzeń na minutę. Badania naukowe pokazują, że systematyczne marsze z kijami mogą obniżyć ciśnienie nawet o 9 mmHg. Poza tym zwiększają ilość dobrego cholesterolu (HDL) i obniżają złego (LDL).

To nie koniec listy zalet nordic walking. Spacer zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa odcinka szyjnego i wiąże się z małym ryzykiem urazu, bo kije minimalizują zagrożenie upadkiem.

Jeśli osoby po 50. roku życia chcą mieć świetną kondycję do późnej starości, powinny próbować także innych aktywności fizycznych. - Aby zwiększać masę mięśni i zapobiegać zanikom mięśniowym, zalecana jest jazda na cykloergometrze (rowek stacjonarny) czy trening na orbitreku. Ten ostatni poza podnoszeniem wydolności fizycznej, przez to, że w trakcie wykonywanego treningu występuje cały czas kontakt stopy z podłożem, czyli tzw. ćwiczenia w łańcuchach zamkniętych, wytwarza bardzo dobrą stabilizację stawów - mówi dr Piotr Dominiak. - W wykonywaniu ćwiczeń czynnych godne polecenia są ćwiczenia wzmacniające mięśnie fazalne, tzn. prostowniki stawu biodrowego i prostowniki grzbietu odcinka piersiowego kręgosłupa. Aby zachować ładną sylwetkę polecany jest aqua aerobik czy pływanie - dodaje ekspert portalu abcZdrowie.