Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 8000 przypadków chłoniaków.

Reklama

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego. Istnieje ich około 70 rodzajów. Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze. Przyczyny ich powstawania nie są znane.

Symptomy towarzyszące chłoniakom przypominają często objawy zwykłego przeziębienia, stąd zazwyczaj są lekceważone zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i trafiających do nich pacjentów. Choroba ta w większości przypadków jest wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Posiadanie wiedzy na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększają szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego lub przedłużającego życie.

„Zapytaj Bliskich o zdrowie” to akcja edukacyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”. Odbywająca się w tym roku pierwsza edycja akcji ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zwiększającej się wraz z wiekiem zachorowalności na nowotwory układu odpornościowego oraz upowszechnić wiedzę o chłoniakach i przewlekłej białaczce limfocytowej.

Organizatorzy akcji chcieliby zachęcić wszystkich (młodszych i starszych Polaków) do stałej obserwacji swojego organizmu i regularnej kontroli węzłów chłonnych. Szczególną okazją do zainteresowania się zdrowiem swoim i bliskich są Dzień Babci i Dzień Dziadka przypadające kolejno na 21 i 22 stycznia.

Reklama

Stowarzyszenie "Przebiśnieg" zaprasza wszystkich Polaków do uczestnictwa w akcji. Jak można się przyłączyć? Wystarczy przy okazji składania życzeń Babciom i Dziadkom porozmawiać z nimi o ich zdrowiu. Warto również poruszyć temat objawów towarzyszących chłoniakom i przewlekłej białaczce limfocytowej.

Patronem honorowym akcji jest Centrum Onkologii - Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, a Partnerem firma Roche Polska.

Przyłącz się do akcji na Facebooku >>>