Choć stres niektórych mobilizuje, to wcale nie jest to dobra metoda na motywowanie w pracy. Jak pokazują badania uczonych z Uniwersytetu w Edynburgu, ludziom poddawanym napięciu psychicznemu przez długi czas w podeszłym wieku zaczyna kurczyć się hipokamp, część mózgu odpowiedzialna za przechowywanie wspomnień. Dotyczy to nawet jednej trzeciej seniorów.

Reklama

Osoby dotknięte tym problemem nie potrafią przypomnieć sobie niektórych faktów z ich przeszłości, mylą okoliczności i wydarzenia, w których brali udział. Przez problemy z pamięcią obniża się ich komfort życia.

Jak ustalili naukowcy, na kurczenie się hipokampu wpływa kortyzol, hormon stresu wytwarzany w nadnerczach. W ustaleniu tego uczonym pomogły eksperymenty przeprowadzone na myszach. Kortyzol podawany gryzoniom w niskich dawkach stymulował rejony mózgu odpowiedzialne za wspomaganie pamięci. Myszki łatwiej znajdywały drogę do wyjścia z labiryntu.

Zbyt wysoka dawka kortyzolu aktywowała z kolei inny receptor, który zaburzał pracę rejonów mózgu odpowiedzialnych za przechowywanie wspomnień. W takiej sytuacji zwierzątka nie potrafiły znaleźć znanej im drogi do wyjścia z labiryntu.

Reklama

Badania opublikowane w „Journal of Neuroscience” to krok w kierunku poprawy komfortu życia osób starszych. Jeśli udałoby się na przykład za pomocą leków ograniczyć lub wyeliminować wpływ kortyzolu na receptor upośledzający pamięć, brytyjscy naukowcy zafundowaliby nam rewolucję w medycynie.