Martwy naskórek, pot, bakterie, roztocza, alergeny i grzyby – to często znajduje się w naszej pościeli, gdy pierzemy ją zbyt rzadko. Jak często prać pościel i dlaczego jest to tak ważne?

Pościel. Dlaczego należy ją regularnie prać?

Pościel, która jest zbyt rzadko prana staje się siedliskiem drobnoustrojów i patogenów. Roztocza i ich odchody mogą powodować reakcje alergiczne i dawać objawy takie jak kaszel, katar, kichanie czy wysypki skórne. Z niektórych badań wynika, że brudna pościel może prowadzić nawet do takich chorób jak zapalenie płuc czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Z kolei roztocza i ich odchody mogą wywoływać alergie i podrażnienia skóry, a nawet astmę. Ponadto, zbyt rzadka zmiana pościeli może negatywnie wpływać na jakość snu. Stanowiąc siedlisko bakterii, roztoczy i grzybów może powodować uczucie dyskomfortu i nieprzyjemny zapach.

Reklama
Reklama

Zbyt rzadka wymiana pościeli. Czym grozi?

Podczas snu nasz organizm wydziela płyny, tłuszcze oraz martwe komórki skóry. Gdy bakterie lub pasożyty dostaną się do przewodu pokarmowego mogą zwiększyć ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego. Z kolei gronkowiec złocisty, który również może bytować w pościeli, a jednocześnie jest jedną z niebezpiecznych bakterii, jest powiązany z rozwojem choroby jaką jest zapalenie płuc.

Jak często prać pościel?

Regularne pranie pościeli odpowiednio często i w wysokiej temperaturze skutecznie pomaga w utrzymaniu higieny i pozbyciu się z niej roztoczy i innych drobnoustrojów. Jak informują naukowcy, pościel powinna być prana przynajmniej raz w tygodniu. Absolutnym minimum jest zmiana pościeli raz na dwa tygodnie. Częstotliwość prania pościeli zależy też od czynników indywidualnych. Jeśli do łóżka mają dostęp zwierzęta domowe należy zwiększyć częstotliwość wymiany poszewek.

W jakich przypadkach wskazane jest zmienianie pościeli codziennie?

Czy istnieją sytuacje, kiedy pościel trzeba zmieniać codziennie? Tak, w niektórych przypadkach zalecana jest codzienna zmiana pościeli. Dzieje się tak m.in. w przypadku choroby, przy której występuje gorączka i infekcje. Wówczas codzienna zmiana pościeli może przyspieszyć proces zdrowienia.

Codzienną zmianę pościeli zaleca się też osobom o wysokiej potliwości. Zmiana pościeli pozwala zapewnić wówczas odpowiedni komfort i higienę snu.