Naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych doszli do takiego wniosku na podstawie badania ankietowego z udziałem 1130 osób, które zgłosiły się w czerwcu i lipcu z gorączką do jednej z pięciu klinik w Tokio.

Reklama

W badanej grupie zakażenie koronawirusem wykryto u 350 spośród 914 osób, które nie były zaszczepione przeciw Covid-19. Wśród 141 pacjentów po pierwszej dawce szczepionki Pfizera lub Moderny infekcję potwierdzono u 46 osób, a w grupie 41 osób w pełni zaszczepionych – tylko u trzech osób.

Na podstawie tych wyników naukowcy oszacowali skuteczność, z jaką szczepionki zapobiegają zakażeniu. Według nich jedna dawka chroni przed infekcją w 48 proc., a dwie dawki – w 95 proc. Badacze podkreślają, że ich obliczenia są zbieżne z wynikami uzyskiwanymi w innych krajach.

ZOBACZ AKTUALNY STAN SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE>>>

Japońskie ministerstwo zdrowia informowało z kolei, że szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na Covid-19 wśród seniorów. Według tych ustaleń nawet jeśli osoba w pełni zaszczepiona zakazi się koronawirusem, ryzyko zgonu jest dla niej średnio prawie pięć razy niższe niż wśród osób niezaszczepionych.

Reklama