Dziennik Gazeta Prawana logo

Szczepienia pracownika to także inwestycja firmy

27 listopada 2019, 06:06
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szczepienie
Szczepienie/Shutterstock
Szczepienia pracownika to nie tylko jego zdrowie, ale również inwestycja firmy oraz dodatek socjalny przekładający się nie tylko na efektywność pracownika, ale także na rozwój całej gospodarki. Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę – powiedział PAP Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Zaznaczył, że jest coraz mniej przypadków, że pracodawcy traktują szczepienia pracowników jako koszt. - – dodał.

Zdaniem Pinkasa stosunkowo mały rynek pracy sprawia, że pracownik musi być zdrowy i efektywny, a twarde dane pokazują, jak istotne są szczepienia i wpływanie na ograniczanie jego absencji w pracy.

– zauważył Główny Inspektor Sanitarny.

Ostrzegł również, że powikłania po grypie nie tylko bywają groźne dla samego pracownika, ale równocześnie mogą być ogromnym kosztem dla firmy.

– zaznaczył.

Dodał, że rynek pracy zmienił się i występują na nim obecnie dwa pojęcia: prezenteizm i absenteizm. - – wyjaśnił.

Prezenteizm to nieefektywna obecność w pracy lub też przebywanie w niej pomimo choroby. Potocznie rozumie się ją jako niezdrową „nadobecność” w pracy. Absenteizm z kolei to nieobecność pracownika w pracy lub uchylanie się przed wykonywaniem zadań zawodowych.

Według danych opublikowanych przez ZUS średnio w latach 2012-2015 w ciągu roku wydano 147 404 zaświadczenia o absencji chorobowej, których przyczyną była grypa lub opieka nad chorym na grypę.

W Polsce w sezonie grypowym 2018/2019 liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła ponad 4,6 mln osób, z których 17,5 tys. wymagało hospitalizacji. Wskaźnik wyszczepialności od kilku lat utrzymuje się na stałym niskim poziomie. W sezonie 2018/2019 zaszczepiono 3,9 proc. Polaków, w tym około 1 proc. dzieci i ponad 14 proc. osób powyżej 65 roku życia.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj