Organizatorem programu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, związanego z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu B i C, są: Fundacja Gwiazda Nadziei, której celem jest wspieranie osób z chorobami wątroby, oraz Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach.

Zajęcia będą prowadzić nauczyciele posiadający przygotowanie do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej. Mogą to być nauczyciele biologii, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego, a także pielęgniarki szkolne.

Zajęcia będą prowadzone na podstawie scenariuszy lekcji, zamieszczonych w specjalnie opracowanym w tym celu poradniku. Podczas lekcji uczniowie obejrzą również spoty edukacyjne na temat profilaktyki zakażeń.

Przyczyną wirusowych zapaleń wątroby są wirusy HBV oraz HCV. Przykładowe tematy lekcji to: "Jak uchronić się przed HBV i HCV", "Czy podczas zabiegu kosmetycznego można zakazić się HBV lub HCV".

W środę w Katowicach odbyły się pierwsze szkolenia dla nauczycieli. Wzięło w nich udział 50 szkolnych koordynatorów. Szkolenia przeprowadzili pracownicy oddziału oświaty zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz przedstawiciele Fundacji Gwiazda Nadziei.

Kolejne szkolenia odbędą się w listopadzie w Bielsku-Białej, Częstochowie i Gliwicach.


Rzeczniczka śląskiego sanepidu Beata Kempa powiedziała w środę PAP, że program edukacyjny "Podstępne WZW" jest odpowiedzią na ogromne - zdaniem naukowców - niedoszacowanie liczby zakażeń HBV i HCV. "Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat HBV i HCV oraz wywołanego przez nie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C" - wyjaśniła Kempa.

Podkreśliła, że według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce ok. 1,5 proc. ludności jest zakażonych HCV, w tym 70 tys. w województwie śląskim. Z ogólnej liczby zakażonych w tym regionie zarejestrowało się do tej pory ok. 3,5 proc. "Cała reszta nie wie, że jest zakażona" - zaznaczyła Kempa.

Zajęcia z zakresu profilaktyki zakażeń HBV i HCV dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego będą się odbywały przez cały rok szkolny 2011/2012.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B i C najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego wiele osób nie jest świadomych zakażenia i trwającej już, niekiedy bardzo zaawansowanej, choroby. Do jej rozpoznania dochodzi najczęściej w momencie ujawnienia się powikłań zakażenia, takich jak marskość lub nowotwór wątroby.

HBV przenoszony jest przez krew oraz inne płyny ustrojowe i jest ponad 100 razy bardziej zakaźny niż np. wirus HIV. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas zabiegów medycznych, w wyniku ukłucia niewyjałowioną igłą, podczas zabiegów upiększających np. manicure, pedicure, kolczykowania, podczas wykonywania tatuażu, a także podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych. Zakażeniu HBV ulec może każdy, kto nie został skutecznie zaszczepiony.

Wirus HCV najczęściej przenoszony jest przez krew. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas drobnych zabiegów medycznych, np. pobierania krwi, wstrzyknięć, usuwania znamion, dożylnego przyjmowania narkotyków, zabiegów upiększających lub stomatologicznych.

Duże ryzyko zakażenia (w Polsce szacowane na 60-90 proc.) dotyczy osób uzależnionych od narkotyków, używających wspólnych strzykawek i igieł.