Jak poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp., akcja ma uzmysłowić, że ta czynność higieniczna jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wielu chorobom układu pokarmowego i oddechowego.

Reklama

UNICEF podkreśla, że choć mycie rąk może ratować życie, wciąż jest praktyką rzadką i często trudną do rozpowszechnienia. Mimo że mydło dostępne jest w większości gospodarstw domowych na świecie, w niektórych regionach nie jest wcale używane.

A szkoda. Dłonie naturalnie pokryte są specjalną, oleistą substancją, która nawilża naszą skórę i chroni ją przed wysychaniem. Substancja ta jednocześnie ułatwia mikroorganizmom przyleganie do powierzchni skóry i stanowi doskonałe środowisko do rozwoju.

Poprzez mycie rąk usuwamy z powierzchni skóry zanieczyszczenia organiczne oraz częściowo eliminujemy florę bakteryjną. Rutynowe mycie rąk, chociaż szybkie i łatwe w wykonaniu, ma jedną wielką wadę - jest niedokładne, bo pomija wiele obszarów dłoni, gdzie gromadzą się drobnoustroje.

W celu uniknięcia narażenia się na chorobotwórczy wpływ bakterii ręce powinniśmy myć jak najczęściej.

Reklama

>>> Czytaj także: Prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów