Dolegliwości związane z podrażnieniem oczu (m.in. swędzenie, łzawienie czy ból) dotyka wiele osób, które korzystają z pływalni. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się m.in. chlorowaną wodę, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody, obecność drobnoustrojów i bakterii negatywnie oddziałujących na oczy, a nawet pot pozostawiany przez innych uczestników basenu. Niezależnie od powodów warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zadbać o oczy, a w razie potrzeby zminimalizują dolegliwości. Co możemy zrobić?

Reklama
  • Stosuj okulary do pływania – stanowią one pierwszą i podstawową ochronę naszych oczu podczas pływania. Przy ich wyborze nie należy kierować się zasadą „pierwsze lepsze”, a na zakup powinniśmy poświęcić więcej niż 2 minuty. Podstawowym elementem jest szczelność okularów, tak, aby woda nie dostawała się do oczu. Dodatkowo muszą być dopasowane do kształtu naszej twarzy i posiadać regulowany pasek, abyśmy mogli uniknąć nieprzyjemnego ucisku. Dopiero ostatnim elementem jest cena – często tanie okulary nie spełniają swojej funkcji, a to powoduje brak komfortu podczas ich użytkowania.
  • Zdejmuj soczewki kontaktowe – osoby na co dzień korzystające z tej formy korekcji wady wzroku, nie powinny używać soczewek podczas pływania w basenie. Na ich powierzchni mogą bowiem odkładać i namnażać się drobnoustroje, które często doprowadzają do dolegliwości takich jak: ból, pieczenie, swędzenie czy przekrwienie oczu.
  • Korzystaj z kropli nawilżających – to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod przyniesienia ulgi naszym oczom, w sytuacji, gdy odczuwamy zmęczenie, pieczenie, suchość i zaczerwienienie oczu. Dlatego krople nawilżające (np. Hyal-Drop multi) powinniśmy dołączyć do obowiązkowego wyposażenia podczas wizyty w parku wodnym czy na pływalni.
  • Przemywaj oczy – kiedy odczuwamy m.in. zaczerwienienie oczu po wizycie na pływalni powinniśmy je przemyć używając do tego specjalnego roztworu soli fizjologicznej. Można ją zakupić w każdej aptece.
  • Unikaj pocierania oczu – czynność ta w założeniu ma przynieść nam ukojenie, jednak w rzeczywistości możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Na naszych rękach znajdują się bowiem bakterie, które, jeśli trafią do oczu, mogą jedynie spotęgować dolegliwości. W skrajnych przypadkach długotrwałe pocieranie może spowodować uszkodzenie naczynek włosowatych.

Odpowiednia ochrona naszych oczu pozwoli zadbać o ich komfort, pozwalając przy tym uniknąć uciążliwych dolegliwości.