Troje dzieci poniżej 4. roku życia poddanych zostało pilnym operacjom z tego powodu - informuje Francuskie Towarzystwo Okulistyczne (SFO), ostrzegając przed możliwymi uszkodzeniami oczu u dzieci spowodowanych przez środki dezynfekujące.

Reklama

- Musimy być niezwykle ostrożni - zaleca profesor Eric Gabison ze szpitala Fundacji Rothschilda. - Odklejenie rogówki może trwać zaledwie 30 sekund, jeśli substancja zawierająca 20 proc. alkoholu dostanie się do oka. Żele wodno-alkoholowe zawierają od 60 do 80 proc. alkoholu – wskazał, cytowany przez dziennik "Le Parisien".

Szpital Fundacji Rothschilda apeluje o umieszczenie ostrzeżeń na temat skutków dostania się żelu do oczu. Laurent Kodjikian z SFO proponuje nawet wycofanie dystrybutorów umieszczonych na niskich wysokościach w miejscach, gdzie mogą przebywać dzieci.

W przypadku dostania się żelu do oczu Gabison zaleca płukanie ich solą fizjologiczną lub wodą przez co najmniej 30 minut. - Jeśli dziecko skarży się na ból, ma zaczerwienione oczy lub pogarsza mu się wzrok, należy wezwać pogotowie - zaleca.