Pacjentka została poddana zabiegowi usunięcia zaćmy w drugim oku. Operację pierwszego oka przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku.

Reklama

"Zabieg był trudny do wykonania, ponieważ pacjentka miała absolutnie zarośnięte źrenice i nie widziała. Po zabiegu wykonanym na pierwszym oku kobieta widziała dobrze i zdecydowała o kolejnym zabiegu na drugim oku" - powiedziała dziennikarzom dr Tomczyk-Dorożyńska, która przeprowadziła zabieg. Został on przeprowadzony w sobotę.

Władysława Augustyn, która po około 10 latach niewidzenia odzyskała wzrok, w niedzielę przyszła do szpitala na kontrolę i przyznała, że czuje się znakomicie. "Teraz chcę zobaczyć Kraków i odwiedzić swoją rodzinę" - powiedziała wyraźnie zadowolona 102-latka. Kobieta zaskoczyła dziennikarzy tym, że już dzień po zabiegu mogła przeczytać gazetę.

Operacja usunięcia zaćmy została zrealizowana w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zabieg polegał na tym, że w miejsce zmętniałej soczewki wszczepiona została soczewka sztuczna, która przywróciła pacjentce przejrzystość i ostrość widzenia.

Reklama

Zabiegi usunięcia zaćmy u osób w bardzo podeszłym wieku to wciąż duża rzadkość w Polsce. Dr Tomczyk-Dorożyńska powiedziała, że starsze osoby cierpiące na kataraktę nie powinny się poddawać i rezygnować z możliwości, jakie oferuje współczesna medycyna.

"Operując zaćmę, praktycznie z dnia na dzień można całkowicie odmienić swoje życie. Niestety w Polsce wciąż pokutuje błędne przekonanie, że zaćma powinna dojrzeć, aż do całkowitej utraty widzenia, tymczasem zabiegowi usunięcia zaćmy należy poddać się najszybciej, jak to tylko możliwe" - mówi.

Według szacunkowych danych w Polsce na zaćmę cierpi około 800 tysięcy osób w różnym wieku, z czego na zabieg oczekuje w kolejkach prawie 250 tysięcy pacjentów.Zaćma, zwana też kataraktą, to szybko postępujące schorzenie polegające na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Główny objaw to pogarszająca się ostrość widzenia, opisywana przez pacjentów jako zamglone widzenie. Szybki rozwój choroby powoduje pogłębianie się zamglenia widzianego obrazu aż do całkowitej ślepoty. Zaćmę usuwa się operacyjnie.

Standardowo zabieg usunięcia zaćmy trwa ok. 10-20 minut i jest przeważnie przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia. Podczas zabiegu w oku, na granicy rogówki wykonywane jest mikronacięcie wielkości 2 mm, przez które chirurg-okulista wprowadza specjalne narzędzie rozdrabniające ultradźwiękami zmętniałą soczewkę. Po jej usunięciu, poprzez to samo nacięcie, którym chirurg wprowadzał wcześniej ultradźwiękową głowicę operacyjną, umieszczana jest idealnie przejrzysta, sztuczna soczewka. Pacjent wraca do domu tego samego dnia, po zaledwie kilku godzinach pobytu na oddziale szpitalnym. Widzenie powraca praktycznie zaraz po operacji.