Jak przypominają w ramach kampanii „Nie przegap objawów. Bądź mamą świadomą symptomów raka jelita grubego”, rak jelita grubego występuje z częstością dwóch przypadków na 100 tys. ciąż. Co ważne, w tej grupie częściej występują nowotwory uwarunkowane genetycznymi predyspozycjami.

Reklama

Objawy raka jelita grubego

Objawy związane z ciążą mogą być podobne do objawów raka jelita grubego – np. zmiana rytmu wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia), krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego czy niedokrwistość (anemia), skurcze i bóle brzucha, osłabienie i zmęczenie. Dlatego lekarze często nie zastanawiają się nad potrzebą pogłębionej diagnostyki, gdy przyszła mama zgłasza powyższe objawy, co utrudnia i opóźnia diagnostykę nowotworu jelita grubego.

- Choroba nowotworowa u kobiety w ciąży jest statystycznie później rozpoznawana w porównaniu do pozostałej populacji. Zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety maskują wczesne objawy raka i bywają bagatelizowane. Również w okresie karmienia, po porodzie pierwsze symptomy bywają niezauważone. Dlatego sama świadomość współistnienie raka i ciąży jest bardzo istotna - wyjaśnia perinatolog dr hab. Sebastian Kwiatkowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Reklama

Coraz więcej zachorowań na raka

Jak dodaje specjalista, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP, liczba nowotworów systematycznie wzrasta i jest to związane ze zmieniającym się w krajach uprzemysłowionych stylem życia. - Uwzględnienie w różnicowaniu przez lekarza prowadzącego ciążę możliwości wystąpienia choroby nowotworowej może okazać się bezcenne i uratować życie przyszłej mamie – zaznacza ekspert.

Rokowanie dla ciężarnych pacjentek z rakiem jelita grubego jest bezpośrednio związane ze stopniem zaawansowania choroby. Wczesne wykrycie tego nowotworu może uratować życie matki i zapewnić jej lepszą jakość życia. Statystyki wskazują, że rak jelita grubego wcześnie wykryty jest wyleczalny w 90 proc. przypadków, natomiast wykryty w stadium czwartym daje tylko 10 proc. szans na pięcioletnie przeżycia.

Zdarza się, że nierozpoznany na czas rak jelita grubego wykrywany jest już po urodzeniu dziecka, kiedy utrzymują się objawy przypisywane problemom zdrowotnym w ciąży.

Badania w kierunku raka jelita grubego

Gdy w czasie ciąży pojawi się podejrzenie występowania raka jelita grubego lekarz może wykonać różne badania diagnostyczne, takie jak badanie per-rectum, test na krew utajoną w kale - test FIT (fecal immunochemical test), badanie ultrasonograficzne (USG), uważane za bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu, rezonans magnetyczny, sigmoidoskopię (badanie endoskopowe trzech końcowych odcinków jelita grubego czyli odbytnicy, esicy i dolnej części zstępnicy).

- Nasza kampania "Nie przegap objawów" kierowana jest do kobiet w ciąży oraz ich rodzin, a także do specjalistów z różnych dziedzin obejmujących opieką medyczną kobietę w tym czasie: lekarzy rodzinnych/POZ, ginekologów, położnych oraz organizacje i instytucje wspierające przyszłe mamy w tym wymagającym czasie – komentuje Iga Rawicka prezes Fundacji EuropaColon Polska, która organizuje kampanię. Jak dodaje, celem działań fundacji jest jest zwiększenie wrażliwości, również ogółu społeczeństwa, na objawy raka jelita grubego, które bardzo często maskowane są przez objawy ciąży.

- Nie chcemy absolutnie straszyć przyszłych mam, ale nie możemy też omijać tego tematu. Podejmujemy trudne tematy by jak najwcześniej wykryć nowotwór jelita grubego – wyjaśnia Rawicka.

Kampania „Nie przegap objawów. Bądź mamą świadomą symptomów raka jelita grubego” realizowana jest w ramach nagrody „Wolfram Nolte Memorial Award”, której Fundacja EuropaColon została laureatką w 2021 roku. Nagroda została ustanowiona przez międzynarodową organizację Digestive Cancers Europe (DiCE) i jest przyznawana za inicjatywę, której celem jest rozwiązanie lokalnej, niezaspokojonej potrzeby pacjentów oraz opiekunów. Materiały edukacyjne kampanii dostępne są na stronie https://europacolonpolska.pl/rak-jelita-grubego-a-ciaza/.

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w 2017 r. przez zmarłego w 2020r. Błażeja Rawickiego w celu zwiększenia świadomości na temat chorób przewodu pokarmowego, w tym chorób onkologicznych takich jak: rak jelita grubego, rak trzustki, rak przełyku i żołądka, rak wątroby. Poprzez swoje działania Fundacja dąży do zmniejszenia zachorowalności wśród zdrowych i śmiertelności wśród osób chorych.