Większość polipów okrężnicy jest nieszkodliwa, ale niektóre z czasem rozwijają się w raka okrężnicy lub odbytnicy, który może być śmiertelny, jeśli zostanie wykryty dopiero w późniejszych badaniach. Według Światowej Organizacji Zdrowia rak jelita grubego jest drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie, z około 1,9 miliona przypadków i 916 tys. zgonów na całym świecie w 2020 roku.

Reklama

Kolonoskopia to badanie stosowane w celu wykrycia zmian lub nieprawidłowości w jelicie grubym (okrężnicy) i odbytnicy.

Prowadzącym badania międzynarodowym zespołem kierowali naukowcy z Mayo Clinic.

W okresie od lutego 2020 r. do maja 2021 r. 230 uczestników badania przeszło dwie kolonoskopie tego samego dnia w ośmiu szpitalach i klinikach środowiskowych w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jedna kolonoskopia wykorzystywała sztuczną inteligencję; druga była przeprowadzana standardowo.

Szacuje się, że wskaźnik przeoczenia przedrakowych polipów jelita grubego wynosi 25 proc. W omawianym badaniu odsetek chybień (miss rate) wyniósł 15,5 proc. w grupie, która jako pierwsza przeszła kolonoskopię AI. Natomiast w grupie, która przeszła standardową kolonoskopię odsetek chybień wyniósł 32,4 proc. Kolonoskopia AI wykryła więcej polipów, które miały mniejsze wymiary, były bardziej płaskie oraz położone w bliższej i dalszej części okrężnicy.

Ponadto odsetek wyników fałszywie ujemnych wyniósł 6,8 proc. w grupie, która jako pierwsza przeszła kolonoskopię AI. W grupie, która jako pierwsza przeszła standardową kolonoskopię, było to 29,6 proc. Wynik fałszywie ujemny sugeruje, że pacjent nie ma określonego schorzenia, podczas gdy w rzeczywistości je ma.

- Rakowi jelita grubego można prawie całkowicie zapobiec dzięki odpowiednim badaniom przesiewowym – wskazał starszy autor badania, dr Michael B. Wallace, kierownik wydziału gastroenterologii i hepatologii w Sheikh Shakhbout Medical City w Abu Dhabi. - Wykorzystywanie sztucznej inteligencji do wykrywania polipów jelita grubego i potencjalnego ratowania życia jest mile widzianą i obiecującą wiadomością dla pacjentów i ich rodzin.