- Dane epidemiologiczne wskazują, że co ósma z nas będzie miała raka piersi – powiedziała onkolog, chirurg dr hab. Diana Hodorowicz-Zaniewska.

Dodała, powołując się na statystyki, że w przypadku guza poniżej 1 cm średnicy pacjentka ma 95 proc. szans na pełne wyleczenie. Przy guzie powyżej 5 cm średnicy szanse te maleją do 20-30 proc.

Reklama

- Powszechnie uważa się, że rak piersi to choroba kobiet po menopauzie. Niestety chorują coraz częściej kobiety młode, a nawet bardzo młode. Coraz częściej widzimy pacjentki z rakiem piersi w ciąży czy nawet w okresie karmienia – poinformowała dr Hodorowicz-Zaniewska.

Podkreśliła, że brak wiedzy nie uchroni nas przed chorobą, a wręcz przeciwnie – może kosztować życie. Poradziła, że nie należy unikać ani bać się samobadania piersi, USG czy mammografii.

- W raku piersi niezwykle ważne jest wczesne wykrycie, tym bardziej że może zachorować każdy z nas – zaznaczyła.

Rak piersi, obok raka jajników i szyjki macicy, to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce.

Ginekolog i onkolog dr hab. Paweł Basta zwrócił uwagę, że raka jajnika trudno rozpoznać we wczesnych stadiach. Badania najlepiej – jak ocenił – zacząć po rozpoczęciu współżycia seksualnego.

Reklama

- Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa - podkreślił.

Specjalista z zakresu onkologii, ginekologii i endokrynologii prof. Robert Jach zwrócił uwagę, że rakowi szyjki macicy można zapobiec, szczepiąc się przeciwko HPV i regularne badając się ginekologicznie i cytologicznie.

- Jak mieszkasz w Polsce i nie chodzisz na badania ginekologiczne, to masz mniej niż 50 proc. na przeżycie raka szyjki macicy i to jest nasz wstyd - stwierdził prof. Jach.

Dane pokazują, że każdego roku rak piersi dotknie w Polsce 19 tys. kobiet, rak szyjki macicy – 4 tys., a rak jajnika – 3,5 tys. U większości zostanie wykryty zbyt późno.

Wykłady o profilaktyce i diagnostyce chorób nowotworowych dostępne będą na stronie internetowej szpitala i na YouTube od 22 lutego przez miesiąc.

Szpital Uniwersytecki organizuje też 27 lutego "Różową sobotę". Wtedy w godz. od 8.00 do 14.00 będzie można wykonać bezpłatną cytologię, a kobiety, które wyczuły zmiany w swoich piersiach, będą mogły skorzystać z konsultacji ze specjalistami i wykonać badania. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, która rozpocznie się 23 lutego.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/