Choć nowotwory neuroendokrynne występują częściej niż rak żołądka czy trzustki, to, jak wyjaśnia specjalistka, około 80 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór neuroendokrynny, nigdy wcześniej nie słyszało o takiej chorobie.

Reklama

Aby zmienić taki stan rzeczy Szpital Uniwersytecki w Krakowie i miasto Kraków organizują w sobotę w krakowskim Teatrze Variete charytatywny koncert "Black or White?". Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na działanie fundacji na rzecz endokrynologii onkologicznej, działającej przy Klinice Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego, a wspierającej cierpiących na nowotwory neuroendokrynne.

Dr Sowa-Staszczak wskazała, że choroba rozwija się podstępnie. Dane statystyczne podają, że 50 proc. chorych odwiedziła co najmniej pięciu lekarzy różnych specjalizacji i nie została właściwie zdiagnozowana.

- Diagnoza jest trudna, ponieważ na ogół objawy, o ile występują, przypominają inne choroby, np. zespół jelita nadwrażliwego, astmę oskrzelową czy chorobę wrzodową – wyjaśnia lekarka.

Jak dodaje, około 70 proc. nowotworów NET występuje w obrębie przewodu pokarmowego, ale ich lokalizacja może być bardzo różna i dlatego warto poszerzać wiedzę na ich temat i uwrażliwiać na problem nie tylko pacjentów, ale także lekarzy różnych specjalizacji.

- Prawidłowo postawiona diagnoza na wczesnym etapie rozwoju choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na całkowite wyleczenie – podkreśla Sowa-Staszczak.

Do poradni działającej w tej klinice tygodniowo zgłasza się około 70 pacjentów – regularnie leczących chorobę, ale też nowych zdiagnozowanych.

Reklama

Nowotwory neuroendokrynne rozwijają się z komórek neuroendokrynnych obecnych w całym organizmie, najczęściej w jelicie cienkim (około 30 proc. przypadków), jelicie grubym, odbytnicy, wyrostku robaczkowym, trzustce i w żołądku. Mogą latami nie dawać charakterystycznych objawów. Szacuje się, że ponad połowa nowotworów NET wykrywana jest przypadkowo, podczas badań endoskopowych, np. gastroskopii, kolonoskopii czy w trakcie przeprowadzanego zabiegu operacyjnego. Zachorowalność na ten typ nowotworu wynosi 2-5 przypadków na 100 tys. osób.

Koncert "Black or White?" odbędzie się w sobotę 10 listopada, ponieważ wtedy przypada Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. Podczas wieczoru na scenie Teatru Variete zaprezentują się m.in. aktorzy Teatru Muzycznego Roma, zespoły Colour Voices i Akustyczna OpeRacja, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca, szkoły tanga argentyńskiego TangoVirri i szkoły tańca Pasja.

- Idea "Black or White?" zrodziła się z chęci wyjścia poza tradycyjne ramy rozmowy między lekarzami a pacjentami. Dzięki otwartej formule podczas koncertu możemy mówić o skomplikowanych problemach w sposób bardziej przystępny. Do udziału w wydarzeniu zachęcamy nie tylko pacjentów, ale także lekarzy różnych specjalizacji, w szczególności lekarzy rodzinnych – mówi Sowa-Staszczak, która jest też pomysłodawczynią przedsięwzięcia.

Nowotworami neuroendokrynnymi zajmują się endokrynolodzy i onkolodzy.