Pierwsze pacjentki zakład ma przyjąć pod koniec października. Inwestycja kosztowała ponad 7,2 miliona złotych, z czego 5,9 miliona złotych pochodziło z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

Reklama

Zakład Onkologii Kobiecej mieści się w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum Attis przy ulicy Górczewskiej i ma się zająć leczeniem wszystkich nowotworów kobiecych – piersi, macicy, jajnika, a także raka płuc, który jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet. Centrum będzie prowadziło współpracę z Centrum Onkologii w Warszawie. Placówka ma współdziałać również z Instytutem Żywności i Żywienia – tak, aby zapewnić pacjentkom optymalny sposób odżywiania.

– To jedna z największych naszych tegorocznych inwestycji medycznych. Pacjentkom cierpiącym na nowotwory potrzebne jest miejsce, w którym w dobrej atmosferze i komfortowych warunkach będą mogły przejść diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Zakład Onkologii Kobiecej stwarza właśnie takie warunki – oświadczyła w środę, podczas otwarcia placówki, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podało, że w zakładzie działać będą trzy oddziały – onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej. Pacjentkom zapewniona ma zostać również opieka rehabilitacyjna przed i pooperacyjna oraz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, opieka terminalna.

"Zespół specjalistów z onkologiem klinicznym na czele ma ustalać proces diagnostyczno-leczniczy indywidualnie dla każdej pacjentki. Pielęgniarka prowadząca będzie natomiast prowadziła pacjentkę przez poszczególne etapy leczenia. Jako osoba wspomagająca, do projektu włączony zostanie również specjalista zdrowia publicznego, którego opinia będzie potrzebna zwłaszcza na etapie przyjęć pacjentek" – wskazano.

Reklama

Oddział będzie liczył 28 łóżek. Przewidziano pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami oraz klimatyzacją. Na oddziale oprócz pokoi dla pacjentek i pomieszczeń typowo medycznych – takich jak gabinet zabiegowy czy ginekologiczny, znajdą się również dodatkowe pomieszczenia. Na przykład w pokoju wyposażonym w toaletkę kobiety będą mogły wspólnie dobierać peruki.