Maciej Hamankiewicz powiedział dziennikarzom, że musi to zrobić dla dobra chorych. Z ciężkim sercem przychodzi mnie - upoważnionemu przez Naczelna Radę Lekarską, złożyć skargę konstytucyjną na ministerstwo, które ma nam Polakom zapewniać dobry system ochrony zdrowia - powiedział.

Reklama

Według niego, pakiet onkologiczno - kolejkowy jeszcze bardziej pogorszył funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Prezes powiedział, że system został jeszcze bardziej zdezorganizowany przez rozwiązania pakietu, które spowodowały dysfunkcję w ochronie ludzi chorych.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony od stycznia tego roku. Jego celem miało być skrócenie czasu oczekiwania chorych na diagnostykę i leczenie.

Minister Arłukowicz oburzony na lekarzy

Minister zdrowa oburzony wnioskiem samorządu lekarskiego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pakietu onkologicznego. Bartosz Arłukowicz powiedział wczoraj, że podważanie konstytucyjności pakietu przez szefa samorządu lekarskiego jest "zadziwiające".

Minister Arłukowicz podkreślił, że resort ma swoje analizy, które wskazują na to, że ten pakiet jest zgodny z konstytucją, ale przede wszystkim - ze zdrowym rozsądkiem. W jego opinii pacjent z chorobą nowotworową musi być szybko zdiagnozowany, i tak jest w całej Europie i świecie.

W Polsce też tak będzie, niezależnie od tego czy prezes samorządu lekarskiego Maciej Hamankiewicz będzie podważał konstytucyjność tych rozwiązań - podkreślił Arłukowicz.

CZYTAJ TEŻ: Raka najczęściej rozpoznają w Świętokrzyskiem. Resort zdrowia o pakiecie onkologicznym>>>