Późna diagnoza nowotworu wiąże się z ryzykiem, że wdrożona terapia nie przyniesie pożądanych skutków, o czym na własnej skórze przekonuje się wielu pacjentów zmagających się z najczęściej występującymi schorzeniami nowotworowymi. Jakie nowotwory rozwijają się, nie dając przez długi czas o sobie znać?

Reklama

Nowotwory dróg moczowych

Nowotwory w obrębie układu moczowego, czyli m.in. rak pęcherza moczowego i brodawczaki, rozwijają się stopniowo i u wielu pacjentów nie wywołują z początku żadnych niepokojących symptomów. Podejrzenie postępującego procesu chorobowego pojawia się dopiero w momencie zwiększenia częstotliwości oddawania moczu i wystąpienia bólu w dolnej części pleców oraz krwiomoczu – sygnałem alarmowym jest zwłaszcza obecność skrzepów krwi w moczu. Do objawów, które wzbudzają niepokój u chorych, należą również dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu oraz obecność guza nad łonem. Zmianom nowotworowym towarzyszyć mogą także inne symptomy: ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, spadek masy ciała, obrzęki i bóle nóg.

Rak szyjki macicy

Nowotwór szyjki macicy przez długi czas nie wywołuje żadnych objawów, które wskazywałyby na nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego. Statystyki pokazują, że jeśli kobieta regularnie wykonuje badanie cytologiczne, a rak zostaje rozpoznany w stadium przedinwazyjnym, szanse na całkowite wyleczenie schorzenia sięgają 100%. Niestety odsetek kobiet, które systematycznie poddają się cytologii, jest niewielki, a brak niepokojących objawów sprawia, że wiele pań odkłada wizytę u ginekologa. Dobre samopoczucie nierzadko okazuje się jednak złudne, a wykonane zbyt późno badanie bywa wstępem do rozpoznania nowotworu, który zdążył spowodować przerzuty do innych narządów. Szanse na uratowanie pacjentki są wówczas znikome.

W przebiegu raka szyjki macicy, zwłaszcza w późniejszym stadium rozwoju choroby, mogą pojawić się następujące dolegliwości: upławy o przykrym zapachu, zaburzenia miesiączkowania, ból i krwawienie podczas stosunku, dyskomfort w podbrzuszu oraz dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Rak jelita grubego

Reklama

Jelito grube wspomaga absorpcję składników odżywczych i mineralnych oraz wody w organizmie, a także bierze udział w usuwaniu produktów przemiany materii. Na wczesnym etapie rozwoju rak jelita grubego nie wywołuje zwykle żadnych objawów – niepokojące symptomy pojawiają się zwykle później, w miarę postępu choroby. Jakie objawy i dolegliwości powinny zwrócić naszą uwagę? Są to:

biegunki i zaparcia – często występują naprzemiennie,
obecność krwi w stolcu,
wzdęcia brzucha, gazy, skurcze i uczucie dyskomfortu,
większa lub mniejsza częstotliwość wypróżnień,
cieńsze niż zwykle stolce,
poczucie niepełnego wypróżnienia,
nudności i wymioty,
spadek masy ciała mimo braku zmian w jadłospisie,
uczucie zmęczenia,
brak apetytu,
żółtaczka lub anemia.

Rak jamy ustnej

Przez lata kluczowe znaczenie w diagnostyce nowotworów jamy ustnej odgrywały przebarwienia i widoczne gołym okiem zmiany w obrębie śluzówki. Niestety ze względu na fakt, iż coraz częściej rak rozwija się w wyniku działania wirusa HPV 16, który u wielu chorych nie wywołuje żadnych zmian tego typu, nowotwory te są zwykle diagnozowane w późnym stadium rozwoju, gdy w organizmie obecne są ich przerzuty (najczęściej do węzłów chłonnych szyi). Rokowania dla pacjentów są wówczas nie najlepsze, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że do momentu pojawienia się przerzutów guz pierwotny zdążył wniknąć głęboko do zajętych przez siebie tkanek.

Rak jamy ustnej należy do niezwykle niebezpiecznych nowotworów, ponieważ rzadko wywołuje objawy, które mogłyby zaniepokoić chorego i zmotywować go do wizyty u lekarza. Na domiar złego, jest to nowotwór obciążony wysokim ryzykiem rozwoju drugiego pierwotnego nowotworu.