Po wzmożonym opalaniu lub korzystaniu z solarium warto zwrócić uwagę na zmiany pojawiające się na skórze. Jedną z najpoważniejszych, negatywnych konsekwencji działania promieniowania UV może być niebezpieczeństwo zachorowania na raka skóry.

Reklama

- Promieniowanie UV odgrywa istotną rolę w rozwoju zarówno różnych typów raka skóry (rak podstawnokomorkowy oraz kolczystokomórkowy), oraz czerniaka złośliwego. Prowadzi ono do powstawania specyficznych zmian w komórkowym DNA - mówi dr n. med. Marcin Pełka, dermatolog z Kliniki Medycyna Urody. W rozpoznawaniu należy zwrócić uwagę czy zmiany na skórze powiększają się lub czy przekształcają się w pokrytą strupem i niegojąca się ranę. Aby wcześnie i skutecznie rozpoznać raka skóry ważne jest wczesne działanie. - Profilaktyka przejawiająca się w ochronie skóry oraz badanie znamion, to najskuteczniejsze metody uniknięcia w przyszłości przykrych następstw. Należy regularnie kontrolować obecne i wszystkie nowo pojawiające się na skórze znamiona. Obserwacja własnego ciała to w początkowej fazie podstawowe działanie, jakie może wykonać pacjent. W dalszej kolejności jest konsultacja z dermatologiem, zalecana w każdym przypadku, gdy coś budzi nasze wątpliwości - kontynuuje dr Pełka.

Dokładne oraz wczesne rozpoznanie tego typu nowotworu powinno być wykonywanie regularnie. - W diagnostyce nowotworów skóry olbrzymią rolę odgrywa dermatoskopia. Wykonywane przy pomocy dermatoskopu badanie pozwala monitorować rozwój zmian skórnych, umożliwia postawienie wstępnego rozpoznania czerniaka i zakwalifikowanie części znamion do usunięcia ze względu na duże prawdopodobieństwo ich późniejszych, niekorzystnych przemian - kontynuuje dr Pełka. Przypuszczenie, iż dana zmiana może prowadzić do powstania nowotworu jest podstawą do jej usunięcia oraz poddania badaniu histopatologicznemu. Wycięcie takiego fragmentu zawsze odbywa się z marginesem tkanek zdrowych.
Oprócz badań u lekarza dermatologa istotne jest ograniczenie przebywania na słońcu w czasie najsilniejszego działania promieni UV, tj. od godz. 10 do 14. Należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, zasłaniać ciało bawełnianymi ubraniami oraz unikać korzystania z solarium. Takie rozważne postępowanie zmniejszy ryzyko powstania nowotworu. W warszawskiej Klinice Medycyna Urody wykonuje się m.in. badania dermatoskopowe, dzięki którym można skontrolować swoją skórę, jeszcze przed rozpoczęciem największej jej ekspozycji na słońce i jeśli zajdzie taka potrzeba, natychmiast usunąć niebezpieczną dla zdrowia i życia zmianę.