W Polsce debata publiczna dotycząca strategii dla polskiej onkologii na kolejne 10 lat. W Warszawie odbyło się III Forum Pacjentów Onkologicznych, podczas którego przedstawiono projekt Obywatelskiego Porozumienia na Rzecz Onkologii.
Jak twierdzi profesor Sergiusz Nawrocki, wszystkie propozycje: pacjentów, środowiska onkologów i ministerialna są podobne, różnią się jedynie w szczegółach. Podkreśla, że koordynator leczenia onkologicznego jest bardzo potrzebny chorym. Według niego, powinna być taka osoba, która pomaga pacjentowi nie zgubić się w systemie i pomaga rozróżnić najważniejsze elementy leczenia.
O zrezygnowanie z takiej karty, którą proponuje resort zdrowia, apelowało ostatnio Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Prezes Towarzystwa, profesor Jacek Jassem mówił, że karta będzie stygmatyzować chorych albo niepotrzebnie ich straszyć, jeśli podejrzenie raka nie potwierdzi się.
Profesor Nawrocki uważa, że karta leczenia onkologicznego jest bardzo dobrym pomysłem. W jego opinii, nie ma mowy o stygmatyzacji, ale o pomocy chorym, u których wraz z upływem czasu zmniejszają się szanse na wyleczenie.
W opinii profesora Nawrockiego, chorzy potrzebują też określenia maksymalnego czasu oczekiwania na diagnostykę i leczenie onkologiczne.