W Warszawie odbyło się III Forum Pacjentów Onkologicznych, podczas którego przedstawiono projekt Obywatelskiego Porozumienia na Rzecz Onkologii.

Reklama

W Polsce trwa debata publiczna dotycząca strategii dla polskiej onkologii na kolejne 10 lat. Oprócz propozycji organizacji pacjentów jest "cancer plan" środowiska onkologów oraz projekt ministerstwa zdrowia.

Szymon Chrostowski, inicjator Porozumienia mówi, że karta leczenia onkologicznego jest chorym bardzo potrzebna. Ma ona umożliwić szybką diagnostykę i leczenie raka, dlatego ma on nadzieję, że resort zdrowia posłucha głosu pacjentów.

O zrezygnowanie z takiej karty, którą proponuje resort zdrowia, apelowało ostatnio Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Prezes Towarzystwa profesor Jacek Jassem mówił, że karta będzie stygmatyzować chorych albo niepotrzebnie ich straszyć, jeśli podejrzenie raka nie potwierdzi się.

Tymczasem Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych podkreśla, że nie zawsze interesy chorych i lekarzy są zbieżne. Tłumaczy, że niektóre zmiany nie będą podobały się środowisku lekarskiemu, ale trzeba je wykonać po to, by pacjent był traktowany podmiotowo, a nie przedmiotowo.

Trudno jest wprowadzić jakiekolwiek zmiany bez akceptacji środowiska lekarskiego - uważa Urszula Jaworska, szefowa fundacji pomagającej pacjentom chorym na raka. Ubolewa nad tym, że żadna strategia czy porozumienie nie przekłada się na lepszą opiekę nad chorymi.