Rak płuc - najczęstszy nowotwór złośliwy: objawy, diagnoza, leczenie
1 Główną przyczyną zachorowania na raka płuc jest palenie papierosów - aktywne i bierne - czyli narażenie na działanie substancji rakotwórczych znajdujących się w dymie. Poza tym nowotwór płuc może być dziedziczny, jak również spowodowany przez specyficzne warunki pacy, np. narażające na azbest, rakotwórcze substancje chemiczne i przemysłowe.
Shutterstock
2 Rak płuc zwykle objawia się utrzymującym się przez wiele tygodni kaszlem, dusznością, zmęczeniem, chrypką i bólem w klatce piersiowej. Pacjent może odkrztuszać krew lub podbarwiony krwią śluz. Niekiedy narzeka na bóle kostno-stawowe, utrzymująca się podwyższoną temperaturę ciała, nadmierną potliwość i ogólne osłabienie.
Shutterstock / Picasa
3 Do objawów zaawansowanego raka płuc zalicza się tzw. zespół Hornera: opadanie powieki górnej, zapadnięcie gałki ocznej i zwężenie źrenicy (przyczyną uszkodzenie włókien nerwowych przez rosnący guz).
Shutterstock
4 W diagnozowaniu raka płuc niezbędne jest zdjęcie RTG, a następie tomografia komputerowa klatki piersiowej. Aby precyzyjnie określić stopień zaawansowania nowotworu, potrzebny jest rezonans magnetyczny.
Shutterstock
5 Aby ocenić zdolność oddechową chorego, zaleca się spirometrię. Pomocne jest określenie markerów nowotworowych oraz wykonanie biopsji w czasie bronchoskopii.
Shutterstock
6 Leczenie raka płuc zależy od stopnia zaawansowania choroby. Często jest ono operacyjne i polega na wycięciu płata płuca.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję