Doktor Janusz Meder - prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że według najnowszych danych, obserwujemy znaczną poprawę wyników leczenia. 15-20 lat temu średnia wyleczalność na nowotwory wynosiła 30 procent, a teraz twarde dane pokazują, że jest to 45 procent. To są duże różnice - zaznacza doktor Meder.

Reklama

O wyraźnej poprawie w zakresie leczenia chorób nowotworowych mówi też wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Jakość leczenia onkologicznego mierzona wskaźnikami, takimi jak pięcioletnie przeżycie, jest coraz lepsza w Polsce. Osiągnęliśmy istotną poprawę na przestrzeni ostatnich 20 lat, ale nadal nasze ogólnopolskie wskaźniki leczenia pozostają trochę słabsze niż w innych krajach europejskich - podkreśla.

Tymczasem Jacek Gugulski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych ubolewa nad tym, że w naszym kraju obowiązują limity na leczenie onkologiczne. Przez to, że ludzie późno przychodzą na badania i czekają w kolejkach na leczenie, umiera rocznie 20-30 tysięcy chorych zupełnie niepotrzebnie - mówi.

Obecnie w Polsce wykrywanych jest rocznie blisko 160 tysięcy nowych zachorowań na raka, 90 tysięcy osób - umiera z tego powodu.