Narodowy Fundusz Zdrowia wskazał, że dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75. roku życia szczepionka jest bezpłatna.

Reklama

Z częściową refundacją szczepionki mogą kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in. narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych pacjenci 18-65 lat i dzieci w wieku od 2-5 lat; pacjenci powyżej 65 lat oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, a NFZ płaci za szczepienie. Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę.

Na stronach oddziałów wojewódzkich Funduszu można sprawdzić, gdzie można się zaszczepić.

Od 24 sierpnia oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem.

Reklama

W sezonie 2022/2023 refundacją (100 proc. lub 50 proc.) objęte są szczepionki: VaxigripTetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, podawana we wstrzyknięciu), Influvac Tetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, podawana we wstrzyknięciu) oraz Fluenz Tetra (żywa, donosowa 4-walentna szczepionka przeciw grypie).