Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, że w ostatnim okresie sprawozdawczym (od 16 do 22 marca) zarejestrowano w Polsce ogółem 133,758 tys. zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. W tym samym okresie zeszłego roku (16-22.03.2018 r.) zarejestrowano 206,028 tys. zachorowań.

Reklama

GIS podaje, że w sezonie epidemicznym grypy w Polsce od 1 września 2018 r. do 22 marca 2019 r., zarejestrowano 118 zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR.

Inspektorat ocenia, że w chwili obecnej, w Polsce sytuacja epidemiologiczna nie stwarza podstaw do prowadzenia zaostrzonego nadzoru epidemiologicznego grypy ani do ogłoszenia specjalnego alertu przeciwepidemicznego.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. W sezonie 2018/2019 zgodnie z zaleceniami opracowanymi w Europejskiej Agencji Leków na podstawie obserwacji WHO, w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w Europie wchodzą trzy lub cztery wirusy grypy.

Reklama