Noszenie zbyt ciężkiego plecaka szkolnego przez dłuższy czas może prowadzić do problemów z kręgosłupem. Najczęstsze problemy u dzieci:

  • skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa, które często rozwija się w okresie dojrzewania. Przyczyni się do tego ciężar plecaka nierównomiernie rozłożony na plecach. Pierwsze objawy - niesymetryczne ustawienie barków, pochylona sylwetka, odstająca łopatka - powinny skłonić do szukania wsparcia u ortopedy lub fizjoterapeuty. Nieleczona skolioza może prowadzić do niedowładu kończyn i problemów z układem kostnym. Dzieci rosną, a powiększające się w nieprawidłowym ustawieniu kości wpływają na deformację mięśni i mogą uciskać na organy wewnętrzne, m.in. serce czy płuca. Pojawiają się kłopoty z oddychaniem, a malec coraz szybciej się męczy;
  • lordoza - nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co prowadzi do wybrzuszenia brzucha. Może być spowodowane przez noszenie zbyt ciężkiego plecaka, co zmusza dziecko do pochylania się do przodu, aby zrównoważyć ciężar;
  • kifoza - nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, co prowadzi do wyglądu „garbatego”. Może być spowodowane przez noszenie plecaka na jednym ramieniu, co zmusza kręgosłup do kompensacji nierównomiernego obciążenia.

Dobry plecak:

Reklama
  • powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców i szerokie, wyrównane paski na ramiona;
  • jego zawartość należy pakować symetrycznie z cięższymi rzeczami na dole
  • zgodnie z zaleceniami wielu ekspertów plecak szkolny dziecka nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. Na przykład, jeśli dziecko waży 30 kg, jego plecak nie powinien ważyć więcej niż 3 kg. Jest to jednak tylko ogólne wytyczne i ważne jest, aby zwracać uwagę na komfort dziecka. Jeśli plecak wydaje się zbyt ciężki lub jeśli dziecko skarży się na ból pleców lub ma trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy, może to być znak, że plecak jest zbyt ciężki
Reklama

To ważne! Dziecko nie może nosić plecaka na jednym ramieniu. Kręgosłup ucznia wykrzywia również niesymetryczny balast podczas ciągnięcia walizki na kółkach lub noszenia torby sportowej z paskiem na ramię.

Ćwiczenia na mocne plecy

  • Dziecko leży na brzuchu z wyprostowanymi i złączonymi nogami. Ręce kładzie wzdłuż ciała, głowa lekko uniesiona ze wzrokiem skierowanym w podłogę. Na znak unosi ręce i łączy je z tyłu, jak najwyżej nad biodrami, klaszcząc w ręce. Potem przenosi ręce bokiem do przodu i klaszcze nad głową. Trzeba wykonać 10 powtórzeń.
  • Dziecko staje w szerokim rozkroku z głową wyciągniętą do góry i wzrokiem skierowanym przed siebie. Wykonując skłon, sięga raz do lewej, raz do prawej stopy, próbując dotknąć podłogi obok stopy. Przytrzymać 5 sekund i wrócić do pozycji wyjściowej. Trzeba wykonać 10 razy na każdą stronę.

Dieta na mocne plecy

Połowę każdego posiłku powinny stanowić świeże warzywa i owoce, dostarczające składników mineralnych, witamin, błonnika. Cenna jest zwłaszcza witamina D, która wzmacnia układ kostny. Warto skrapiać warzywa oliwą i olejem roślinnym. Trzy razy w tygodniu należy jeść tłuste ryby morskie, jak makrela i łosoś. Ważnym elementem codziennej diety są produkty bogate w probiotyki – fermentowane napoje produkty mleczne, jak jogurt i kefir, oraz kiszonki. Trzeba ograniczyć czerwone mięso, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, sól oraz cukier.