Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka, zwrócił uwagę – powołując się na badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez IMD - że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń.

Reklama

- Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru - powiedział. Zwrócił uwagę, że lekarze walczą w drugim i trzecim roku życia dziecka z dietą, w której występuje niedobór wapnia, witaminy D, będących składnikami kluczowymi dla wzrostu w tym okresie. W efekcie co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała.

- Obecnie rodzice dzięki internetowi mają szeroki dostęp do informacji na temat żywienia dzieci. Problem polega na tym, że informacji jest bardzo dużo, zdarza się, że się nawzajem wykluczają – oceniła prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomocą dla rodziców i opiekunów jest "Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni". Publikacja powstała pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka i Stowarzyszenia Zdrowe Pokolenia.

Reklama

- Kalendarz prowadzi rodziców przez najważniejsze etapy żywienia najmłodszych dzieci: karmienie piersią, rozszerzanie diety, a potem komponowanie diety dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia – podkreśliła prof. Szajewska.

Wskazała, że dbając o rozwój dziecka, nie można się ograniczyć do odpowiedniej diety. Konieczna jest również aktywizacja ruchowa. Zwróciła uwagę, że dzieci już w tym wieku często siedzą przed telewizorami lub bawią się grami elektronicznymi. - Już od najmłodszych lat trzeba zadbać o zdrowy styl życia dziecka – podkreśliła.

Reklama

Kalendarz jest dostępny na stronie internetowej 1000dni.pl.