Chora na białaczkę Marysia Mróz urodziła się 12 stycznia 2018 roku w Gdańsku. W tym mieście od kilku lat mieszkają rodzice dziewczynki Bartosz i Karolina, pochodzący z Bytowa i Tuchomia. Ich rodzina wraz z przyjaciółmi, którzy wciąż mieszkają w powiecie bytowskim, postanowili zorganizować pomoc.

Reklama

– Napisałam e-maila do fundacji DKMS, by pomogła nam zorganizować punkt rejestracji dawców szpiku – wyjaśniała ciocia Marysi, pracownica Starostwa Powiatowego w Bytowie Justyna Kamińska.

Lokalne władze i pracownicy powiatu pomogli w rozpowszechnieniu informacji o akcji. Zaczęły do niej dołączać gminy, włączyło się lokalne stowarzyszenie.

Ostatecznie akcja będzie prowadzona między 8 a 12 marca w 13 lokalizacjach 9 gmin powiatu bytowskiego (gmina Miastko rejestrację zaplanowało już wcześniej, 4 marca, dla innego chorego na białaczkę).

Marysia cały czas jest pod opieką gdańskich lekarzy, przyjęła już pierwszą dawkę chemioterapii. Przed nią kolejne sesje, ale aby mogła powrócić do zdrowia, będzie potrzebować komórek macierzystych krwi. Żadne z rodziców nie zostało zakwalifikowane po badaniach.

Jeśli znajdzie się dawca, szpik zostanie dziewczynce przeszczepiony we wrocławskim ośrodku medycznym.

Do udziału w akcji namawiała dawczyni macierzystych komórek krwi Anna Zganiacz. – Zarejestrowałam się w bazie DKMS w 2012 roku, a dawcą zostałam w 2013 roku. Komórki macierzyste pobrano mi w Warszawie z krwi obwodowej, jak to się praktykuje u większości dawców. Cała procedura trwała cztery godziny. Biorcą była 60-latka z Niemiec – mówiła Zganiacz.

Reklama

Koordynatorka akcji Ewa Nawrot z DKMS poinformowała, że zarejestrować się w bazie DKMS może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Po wstępnym wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularzu, pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Do punktu rejestracyjnego trzeba przyjść z dowodem tożsamości.

Pierwsza rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 8 marca w Trzebielinie (Biblioteka Gminna, godz. 12-18). Kolejne planowane są 11 marca w: Borzytuchomiu (zespół szkół, godz. 10-16), Bytowie (w godz. 10-16 w kompleksie basenowym NIMFA, SP nr 2, ZS Ekonomiczno-Usługowych, ZSP), Czarnej Dąbrówce (Gminne Centrum Kultury i Biblioteka, godz. 10-16), Koczygłowach (GOK, godz. 9-16), Lipnicy (ZS, godz. 10-16), Parchowie (Gminne Centrum Kultury i Biblioteka, godz. 10-16), Studzienicach (Wiejski Dom Kultury, godz. 9-15), Tuchomiu (ZS, godz. 10-16). Ostatnia rejestracja odbędzie się 12 marca w Bytowie w Pasażu Handlowym KAMIENICA, w godz. 11-17:30.

W bazie dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1.250.000 potencjalnych dawców szpiku, około 4.800 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik.