Ostatniego dnia akcji na dzieci czekało wiele niespodzianek – wśród nich Miasteczko Ruchu Drogowego, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz Teatr Niestraszki. Oczywiście w Mobilnej Strefie Zdrowia PZU nie zabrakło też badań okulisty, fizjoterapeuty i dietetyka.

Reklama
W zdrowym ciele zdrowy duch - ważna dieta oraz ruch! Żeby zdrowia nie narażać, odwiedź czasem też lekarza. Mobilna Strefa Zdrowia PZU ruszyła w trasę 12 września. Specjalnie sprowadzony z Czech truck, który zamienił się w gabinet lekarski, w ciągu miesiąca odwiedził 17 miejscowości na Pomorzu.

W Mobilnej Strefie Zdrowia PZU uczniowie szkół podstawowych mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji:
• dietetyka, który przeprowadzał szczegółowy wywiad żywieniowy. Na podstawie rozmowy wskazywał błędy dietetyczne, opowiadał o zasadach zdrowego żywienia oraz przeprowadzał analizę składu ciała przy pomocy profesjonalnego, medycznego analizatora TANITA;
• okulisty, który robił profilaktyczne badanie wzroku; test ostrości widzenia za pomocą tablic z optotypami obrazkowymi w kierunku niedowidzenia, a także przy użyciu autorefraktometru mógł wychwycić krótkowzroczność, astygmatyzm oraz zaburzenia widzenia wynikające z innych przyczyn;
• specjalisty z dziedziny fizjoterapii, który prowadził badania wskazujące ewentualne wady postawy oraz przekazywał istotne wskazówki do dalszego postępowania. W badaniu oglądowym mógł stwierdzić najczęściej występujące zaburzenia symetrii ciała: odstające łopatki, okrągłe plecy, skrzywienie kręgosłupa czy płaskostopie.


Po wykonaniu badań lekarze przekazywali rodzicom lub opiekunom informację dotyczącą stanu zdrowia dzieci w formie specjalnie przygotowanej książeczki zdrowia, którą każde dziecko zabierało do domu. Informacja ta jest wskazówką dla rodziców do przeprowadzenia szczegółowych badań w specjalistycznym gabinecie lekarskim.
Udział dziecka w badaniach wymagał pisemnej zgody rodziców lub opiekunów. Po wizycie u lekarza, na wszystkich uczniów biorących udział w akcji czekały niespodzianki związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Dzieci dostawały m.in. pamiątkowe zdjęcia, opaski odblaskowe i kubek świeżo wyciśniętego soku, a szkoły sprzęt sportowy oraz Punkt Pierwszej Pomocy (apteczka wraz z fachowym instruktażem).